Euro on tugevnenud valuläve piirile

Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi  Foto: Scanpix/Reuters
Sirje Rank • 30. august 2017 kell 6:52

Pingelises poliitilises vastasseisus Põhja-Koreaga oma varadele ohutumat kohta otsides on investorid panustanud muuhulgas eurole, mis kerkis teisipäeval USA dollari suhtes enam kui kahe aasta kõrgeimale tasemele.

Euro kurss kerkis läbi 1,20 dollari tasemest, vahendab Bloomberg. Kauplejate sõnul leiavad investorid üha enam, et euro on praegu poliitiliselt stabiilsem vääring kui USA dollar. Ja majandus kasvab jõudsalt.

„Euro rallis, kuna Põhja-Korea teguri mõttes ei ole dollar turvasadam,“ ütles Bloombergile Banco Santander SA valuutastrateeg Stuart Bennett. „Euro on mitmete indikaatorite järgi vaadates ülehinnatud, kuid turg surub seda tõenäoliselt veelgi tugevamaks samal moel nagu aasta algul suruti eurot nõrgenema.“

Euro tugevnes USA dollari suhtes 0,6% 1,2045 dollarile. Esimest korda 2015. aasta jaanuarist on euro kerkinud läbi psühholoogiliselt olulise 1,20 dollari taseme.

Euro on aasta algusest USA dollari suhtes tugevnenud 14%. Eurot tugevdavad ka ootused, et Euroopa Keskpank, mille järgmine rahapoliitika nõupidamine on 7. septembril, hakkab vaikselt oma erakorralist stiimulit koomale tõmbama.

Pullid on väge täis

Läinud nädalal USAs Wyomingis Jackson Hole’is toimunud maailma keskpankurite iga-aastasel kohtumisel ei andnud keskpanga juht Mario Draghi selle kohta ühtegi vihjet. Ega üritanud ka eurot nõrgemaks rääkida – nii said euro „pullid“ ehk tõusule panustajad julgust juurde.

Samas näitas Euroopa Keskpanga juulikuise rahapoliitika nõupidamise protokoll, et keskpankade juhid väljendasid euro tugevnemise pärast juba muret.

Kommentaari euro tugevuse kohta küsiti ka Saksamaa kantslerilt Angela Merkelit, kelle jaoks on käimas valimiskampaania kõige otsustavamad nädalad. „Mina euro kursi üle ei otsusta,“ ütles Merkel, mööndes samas, et loomulikult mõjutab euro kurss Saksamaa kaubandusülejääki. „Isiklikult ei pea ma kaubandusülejääki mingiks dramaatiliseks nähtuseks,“ ütles Merkel.

Prognoosides, mis eurost edasi saab, usuvad analüütikud, et kindlasti tuleb ka mingi kasumivõtmine, kuid trend on tugevnemise suunas. Euroalal tähendab see rahastamistingimuste karmimaks muutumist, mida euroala majandus praegu ei vajaks.

„Küsimus on nüüd selles, mida teeb Euroopa Keskpank septembris turgude rahustamiseks,“ ütles UBS Group AG valuutastrateeg Thomas Flury. „Draghi peab kogu oma talendi mängu panema, et euro-dollari praegune liikumine pidama saada.“

„Lähipäevil on valuutaturgudel peamine küsimus, kust läheb Draghi valulävi,“ ütles Credit Agricole SA strateeg Valentin Marinov. Analüütiku arvates on euro kurss juba üsna valuläve lähedal või üle selle. Koos madala nafta hinnaga võib see negatiivselt mõjutada euroala inflatsiooni väljavaateid lähema 6-12 kuu perspektiivis. Kui euro veel tugevneb, ei pruugi Euroopa Keskpanga rahapoliitiliselt nõupidamiselt 7. Septembril tulla mingit teadet plaanide kohta stiimulprogramm koomale tõmmata.

UBS leiab, et lähemal kahel aastal võib euro ka praeguselt tasemelt olla tulus investeering, ehkki lähikuudel võib olla raske kurssi üles suruda, kuna keskpank püüab inflatsiooni saada optimaalseks hinnatud 2% lähistele.

Hetkel kuum