Rait Kondor • 21 detsember 2018

USA aktsiaturg langes kolmandat päeva järjest

Kauplejad töötamas New Yorgi aktsiabörsil.  Foto: Scanpix/REUTERS/Bryan R Smith

Ameerika Ühendriikide aktsiaturg on viimasest seitsmest kauplemispäevast tõusnud vaid ühel. See on halvim detsember aktsiaturgude jaoks alates suurest depressioonist 1929. aastal.

Investoreid hirmutab majanduskasvu aeglustumine, keskpankade lõdva rahanduspoliitika lõppemine, jätkuv kaubandussõda ning lühiajaliselt Ühendriikide valitsuse osalise kinnipaneku võimalus.

Reedel langes laiapõhjaline Standard & Poor's 500 aktsiaindeks 2,06%, 2416,58 punktini, Dow Jonesi tööstuskeskmine langes 1,81% ning Nasdaqi indeks langes 2,99%.

Aasta viimane kvartal on aktsiatele kulgenud languse tähe all, nii et S&P 500 indeks on neljandas kvartalis langenud 15%, Dow Jonesi tööstuskeskmine 17%, Nasdaqi indeks 21% ning väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete indeks Russell 2000 on langenud 23%. Sellega jõudis ka tehnoloogiaettevõtete rohke sisaldusega tuntud Nasdaqi aktsiaindeks karuturule ehk eelmisest tipust on indeks langenud vähemalt 20%.

Nasdaqi indeksis oli reedel üks olulisemaid langejaid e-kaubanduse hiid Amazon, mille aktsia kukkus 5,7%, 1377,45 dollarile. Muu hulgas kirjutas eile New York Posti ajaleht, et Amazoni virtuaalne abiline Alexa võimaldas ühel inimesel saada helisalvestisi, mida oli Alexasse salvestanud võhivõõras inimene. Amazoni pressiesindaja ütles selle peale, et tegemist on ühekordse isoleeritud juhtumiga, mis oli tingitud inimlikust veast. Amazoni aktsia on nüüd päevasisesest tipptasemest 2050,50 dollarit langenud 33%.

Kõik niinimetatud FAANGi gruppi kuuluvad aktsiad reedel langesid, nii et lisaks Amazonile langes Google’i emafirma Alphabeti aktsia hind 3%, Apple’i aktsia langes 3,9%, Netflixi aktsia 5,5% ning Facebooki aktsia 6,3%.

Positiivsust andis turule Nike aktsia, mis kerkis reedel 7,2%. 72,37 dollarini, kui ettevõte avaldas oodatust paremad kvartalitulemused, mis võtsid praeguseks maha kartused USA-Hiina kaubandussõja negatiivsetest mõjudest firma müügikäibele ja kasumimarginaalile.

Hetkel kuum