Rainer Saad • 10. november 2014 • 4 min
Jaga lugu:

Investor Toomas tegi portfellis muudatusi

Investor Toomas müüs Jaapani fondi  Foto: Veiko Tõkman

Möödunud kuul tegi investor Toomas üle pika aja portfellis muudatusi, müües maha Jaapani fondi ning ostes juurde Microsofti aktsiaid.

Mida tegid investor Toomase portfellis olevad aktsiad oktoobris?

Tõusjad

Leroy Seafood 13,85%

Apple 7,84%

ABB 7%

Microsoft 4,1%

Burberry 1,47%

Southern Copper 0,03%

Langejad

Apranga –2,2%

Olympic EG –9%

Oktoobri keskpaigas tabas maailma aktsiaturge langus, ja kuigi otsest põhjust selleks polnud, võis järeldada, et investorid olid hirmul Ebola viiruse ja Euroopa nõrga majanduskasvu pärast. Investor Toomas kasutas paanikat ära ja ostis Microsofti aktsiaid juurde, kuid sihikul oli ka üks teine ettevõte.

Kuigi Toomase portfelli väärtus kõikus oktoobris üpris palju, jõudis see novembri alguses uue rekordini. Kuu ajaga kasvas portfell 2,3 protsenti, 224 287 eurole. Suurimad tõusjad olid Norra lõhetootja Leroy Seafood, USA tehnoloogia­firma Apple, rahvusvaheline tööstuskontsern ABB ning tarkvaratootja Microsoft.

Kukkujad olid kasiinofirma Olympic ­Entertainment Group, mis langes pärast hasartmängutulu aruannet ja kolmanda kvartali tulemusi, ning Leedu rõivamüüja Apranga, mille kolmanda kvartali kasum tegi väikese kasvu. Samas on Leedu börsifirmadele viimased kuud olnud nõrgad, sest Vene-Ukraina konflikt on oma mõju avaldanud.

Lummav Microsoft. Oktoobris läks börsidel sõit lahti nagu Ameerika mägedel. Toomas otsustas juhust kasutada ning osta portfelli juurde Microsofti aktsiaid. Microsoft on suurima osakaaluga aktsia Toomase portfellis. Tegemist on väärt firmaga, millel on selge liidriroll maailma tarkvaraturul. Microsofti kolmanda kvartali puhaskasum aktsia kohta oli 54 senti ja käive 23,2 miljardit dollarit, samas kui analüütikud prognoosisid kasumiks aktsia kohta 49 senti ja käibeks 22,02 miljardit dollarit. Toomas ostis juurde 107 Microsofti aktsiat hinnaga 45,97 dollarit aktsia. Komisjonitasuks kujunes 17,83 dollarit. Tehingu kogumaksumus oli 4936,62 dollarit. Nüüd on Toomasel kokku 617 Microsofti aktsiat, mille koguväärtus on 30 000 dollarit.

Toomasel oli turgude languse ajal plaan osta ka Saksa autotootja BMW aktsiat, mis kauples 75 eurol. Ta otsustas oodata ära BMW kolmanda kvartali tulemused, mis avaldati eelmise nädala alguses. BMW ärikasum kasvas kolmandas kvartalis võrreldes möödunud aasta sama ajaga 17 protsenti, 2,26 miljardile eurole. Bloombergi küsitletud analüütikute konsensus ootas 2,03 miljardi euro suurust kasumit. Aktsia oli selleks ajaks tõusnud juba 84 eurole ning Toomasele tundus, et ei ole mõtet enam sõitvale rongile hüpata, sest mida kõrgem on aktsia hind, seda väiksem teenimisvõimalus.

BMW viimastest tulemustest tuli välja see, et autotootja turuosa võib vananenud mudelite tõttu kahaneda, konkurendid Mercedes ja ­Audi töötavad välja uusi mudeleid. Ka BMW suurimal turul Hiinal on müük viimasel ajal vähenenud, sest Hiina majanduskasvu tempo on hoogu maha võtnud.

Keskpangad toetavad turge. Praegu võivad investorid end üpriski turvaliselt tunda ja seda vaatamata USA keskpanga abiprogrammi lõppemisele. Eelmisel nädalal teatas Jaapani keskpank, et suurendab stiimulprogrammi suurust, sest nafta hind maailmaturul langeb. Põhjus on selles, et Jaapan loodab jõuda 2protsendise inflatsiooni eesmärgini. Langev nafta hind takistab seda ning seetõttu peab keskpank rohkem kulutama.

Lisaks teatas Jaapani ning maailma suurim pensionifond, et suurendab kodumaiste aktsiate osakaalu 12 protsendilt 25 protsendile. 1,2 triljoni dollari suuruses pensionifondis on selliste suurte nimede aktsiad nagu Toyota, Nissan, Sony ja Honda. Kahe teguri koosmõjul rallis Jaapani börsiindeks Nikkei kaks päeva järjest kokku umbes 7 protsenti.

Investor Toomasele oli see sobiv hetk müüa ära juba üle aasta portfellis olematut tootlust näidanud Jaapani fond EWJ. Toomas sai selle müüdud umbes 40dollarilise kasumiga, mis tähendab, et lahti saadi kehva tootlusega fondist ning tehti tasa ka tehingu ostu- ja müügi­tasu. Toomas oli juba mõnda aega lootnud fondist mõistliku hinnaga lahti saada ning Jaapani keskpank ja pensionifond andsid selleks hea võimaluse. Toomas müüs 550 EWJ osakut hinnaga 12,01 dollarit osak. Tehingu suurus oli 6605,5 dollarit. Teenustasuks kujunes 17,98 dollarit.

Ka Euroopa Keskpank teeb deflatsiooni tõrjumiseks võlakirjade ostmise plaane. See tähendab, et kuigi Föderaalreserv lõpetab nüüd juba üle 3 triljoni dollari suuruseks paisunud stiimulprogrammi, on teised suured keskpangad oma stiimulit suurendamas. See hoiab aktsia­turgude kaalukausi paigas ehk mingit suurt langust Föderaalreservi stiimuli lõppemisega lähitulevikus näha ei ole.Investor Toomasel on suur hulk vaba raha, kuid praegu pole ta kindlaid plaane teinud, kuhu võiks investeerida. Üks huvitav sektor on nafta, sest selle hind on kõvasti langenud.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt