Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 51aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasta pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Tallinna Sadam

Positsioon
Tallinna Sadamale kuulub Läänemere suurimaid kauba- ja reisisadamate komplekse, mida läbis 2017. a 10,6 miljonit reisijat ja 19,2 miljonit tonni kaupa. Lisaks reisijate ja kaubavedude teenindamisele tegutseb ettevõte laevanduse ärivaldkonnas. Tallinna Sadama gruppi kuulub ka jäätmekäitlusega tegelev ühisettevõte AS Green Marine. Kontserni 2017. a müügitulu oli 121,3 miljonit eurot, EBITDA 66,5 miljonit eurot ning puhaskasum 26,4 miljonit eurot.

Altria

Positsioon
Altria puhul on tegemist patuettevõttega, mille peamisteks ärivaldkondadeks on tubaka- ning veinitööstus. Kontserni kuuluvad veel Tuntud nimedest Philip Morris, mis tegeleb muuhulgas sigarettide turvalisemaks muutmisega täienevate regulatsioonide kontekstis. Altria kuulsaimaks brändiks on Marlboro.

Facebook

Positsioon
Facebook on juhtiv USA sotsiaalmeedia ettevõte, kel üle kahe miljardi kasutaja üle maailma. Facebookile kuuluvad veel Instagram, Messenger, WhatsApp, Oculus. Ostu hetkel ületas turuväärtus 461 miljardit dollarit. Mark Zuckerbergi juhitud ettevõte jõudis börsile 2012. aastal.

Admiral Markets ASi allutatud võlakiri 28.12.2027

Positsioon
Admiral Markets AS on juhtiv internetipõhiste kauplemisteenuste osutaja, kes pakub kauplemist Forex instrumentidega ning aktsiate, indeksite, väärismetallide, energia ja krüptovaluutade CFD-dega. Admiral Marketsi võlakirjad noteeriti Nasdaq Balti börside võlakirjanimekirjas 11. jaanuaril 2018. aastal. Võlakirja nimiväärtus on 100 eurot ja aastane intressimäär 8%, mida makstakse välja kaks korda aastas.

EfTEN Real Estate Fund III AS

Positsioon
EfTEN Real Estate Fund III AS (lühinimi: EFT1T) on Balti rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond, mis on suunatud eelkõige jaeinvestoritele. Fondi juhib EfTEN Capital, mis on Balti riikide suurim ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja. Nasdaq Balti börside põhinimekirjas hakati EfTENi kolmanda kinnisvarafondi aktsiatega kauplema 1. detsembril 2017.

iShares MSCI Brazil Capped (EWZ)

Positsioon
iShares MSCI Brazil Capped ETF järgib MSCI Brazil 25/50 indeksit. ETF investeerib suure ja keskmise suurusega Brasiilia ettevõtetesse ning hõlmab 85% kogu turust. Suurima osakaalu (ligi 40%) instrumendist moodustab finantssektor. ETFi aastane haldustasu on 0,63% ning dividenditootlus ligi 1,7%. Fondi valuuta on dollar ning see on kaubeldav New Yorgi börsil. ETF on keskmisest kõrgema riskiga.

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Equinor

Positsioon
Equinor (endise nimega Statoil ASA) on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Equinor uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Ler¸y Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Investor Toomas tegi portfellis muudatusi

10. november 2014, 17:18
Investor Toomas müüs Jaapani fondi
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20141110/INVESTOR/141119957/AR/0/AR-141119957.jpg

Möödunud kuul tegi investor Toomas üle pika aja portfellis muudatusi, müües maha Jaapani fondi ning ostes juurde Microsofti aktsiaid.

Oktoobri keskpaigas tabas maailma aktsiaturge langus, ja kuigi otsest põhjust selleks polnud, võis järeldada, et investorid olid hirmul Ebola viiruse ja Euroopa nõrga majanduskasvu pärast. Investor Toomas kasutas paanikat ära ja ostis Microsofti aktsiaid juurde, kuid sihikul oli ka üks teine ettevõte.

Kuigi Toomase portfelli väärtus kõikus oktoobris üpris palju, jõudis see novembri alguses uue rekordini. Kuu ajaga kasvas portfell 2,3 protsenti, 224 287 eurole. Suurimad tõusjad olid Norra lõhetootja Leroy Seafood, USA tehnoloogia­firma Apple, rahvusvaheline tööstuskontsern ABB ning tarkvaratootja Microsoft.

Kukkujad olid kasiinofirma Olympic ­Entertainment Group, mis langes pärast hasartmängutulu aruannet ja kolmanda kvartali tulemusi, ning Leedu rõivamüüja Apranga, mille kolmanda kvartali kasum tegi väikese kasvu. Samas on Leedu börsifirmadele viimased kuud olnud nõrgad, sest Vene-Ukraina konflikt on oma mõju avaldanud.

Lummav Microsoft. Oktoobris läks börsidel sõit lahti nagu Ameerika mägedel. Toomas otsustas juhust kasutada ning osta portfelli juurde Microsofti aktsiaid. Microsoft on suurima osakaaluga aktsia Toomase portfellis. Tegemist on väärt firmaga, millel on selge liidriroll maailma tarkvaraturul. Microsofti kolmanda kvartali puhaskasum aktsia kohta oli 54 senti ja käive 23,2 miljardit dollarit, samas kui analüütikud prognoosisid kasumiks aktsia kohta 49 senti ja käibeks 22,02 miljardit dollarit. Toomas ostis juurde 107 Microsofti aktsiat hinnaga 45,97 dollarit aktsia. Komisjonitasuks kujunes 17,83 dollarit. Tehingu kogumaksumus oli 4936,62 dollarit. Nüüd on Toomasel kokku 617 Microsofti aktsiat, mille koguväärtus on 30 000 dollarit.

Toomasel oli turgude languse ajal plaan osta ka Saksa autotootja BMW aktsiat, mis kauples 75 eurol. Ta otsustas oodata ära BMW kolmanda kvartali tulemused, mis avaldati eelmise nädala alguses. BMW ärikasum kasvas kolmandas kvartalis võrreldes möödunud aasta sama ajaga 17 protsenti, 2,26 miljardile eurole. Bloombergi küsitletud analüütikute konsensus ootas 2,03 miljardi euro suurust kasumit. Aktsia oli selleks ajaks tõusnud juba 84 eurole ning Toomasele tundus, et ei ole mõtet enam sõitvale rongile hüpata, sest mida kõrgem on aktsia hind, seda väiksem teenimisvõimalus.

BMW viimastest tulemustest tuli välja see, et autotootja turuosa võib vananenud mudelite tõttu kahaneda, konkurendid Mercedes ja ­Audi töötavad välja uusi mudeleid. Ka BMW suurimal turul Hiinal on müük viimasel ajal vähenenud, sest Hiina majanduskasvu tempo on hoogu maha võtnud.

Keskpangad toetavad turge. Praegu võivad investorid end üpriski turvaliselt tunda ja seda vaatamata USA keskpanga abiprogrammi lõppemisele. Eelmisel nädalal teatas Jaapani keskpank, et suurendab stiimulprogrammi suurust, sest nafta hind maailmaturul langeb. Põhjus on selles, et Jaapan loodab jõuda 2protsendise inflatsiooni eesmärgini. Langev nafta hind takistab seda ning seetõttu peab keskpank rohkem kulutama.

Lisaks teatas Jaapani ning maailma suurim pensionifond, et suurendab kodumaiste aktsiate osakaalu 12 protsendilt 25 protsendile. 1,2 triljoni dollari suuruses pensionifondis on selliste suurte nimede aktsiad nagu Toyota, Nissan, Sony ja Honda. Kahe teguri koosmõjul rallis Jaapani börsiindeks Nikkei kaks päeva järjest kokku umbes 7 protsenti.

Investor Toomasele oli see sobiv hetk müüa ära juba üle aasta portfellis olematut tootlust näidanud Jaapani fond EWJ. Toomas sai selle müüdud umbes 40dollarilise kasumiga, mis tähendab, et lahti saadi kehva tootlusega fondist ning tehti tasa ka tehingu ostu- ja müügi­tasu. Toomas oli juba mõnda aega lootnud fondist mõistliku hinnaga lahti saada ning Jaapani keskpank ja pensionifond andsid selleks hea võimaluse. Toomas müüs 550 EWJ osakut hinnaga 12,01 dollarit osak. Tehingu suurus oli 6605,5 dollarit. Teenustasuks kujunes 17,98 dollarit.

Ka Euroopa Keskpank teeb deflatsiooni tõrjumiseks võlakirjade ostmise plaane. See tähendab, et kuigi Föderaalreserv lõpetab nüüd juba üle 3 triljoni dollari suuruseks paisunud stiimulprogrammi, on teised suured keskpangad oma stiimulit suurendamas. See hoiab aktsia­turgude kaalukausi paigas ehk mingit suurt langust Föderaalreservi stiimuli lõppemisega lähitulevikus näha ei ole.
Investor Toomasel on suur hulk vaba raha, kuid praegu pole ta kindlaid plaane teinud, kuhu võiks investeerida. Üks huvitav sektor on nafta, sest selle hind on kõvasti langenud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2014, 17:18
Otsi:

Ava täpsem otsing