investor Toomas • 16. aprill 2015 kell 12:33

Investor Toomas: hüppa pardale, aega veel on!

Investor Toomas  Foto: Anti Veermaa

Kuigi Euroopa aktsiad purustavad juba iga päev uusi rekordeid, siis on välisanalüütikud seisukohal, et paati hüppamiseks veel aega jagub. Mina võin selle üle vaid rõõmustada, räägib Äripäeva loodud investor Toomas.

Praeguse ralli taga on peamiselt Euroopa Keskpank, kes hakkas märtsis hoogsalt võlakirju kokku ostma. Samas annavad hoogu juurde ka madalad naftahinnad ning kahvatu euro. Nüüd jõudis kätte ka suurfirmade tulemustehooaeg, mis analüütikute hinnangul tõotab samuti tulla kullamaiguline.

Näiteks teatas selle nädala alguses Suurbritannia investeerimispank J.P Morgan Cazenove, et eurotsooni ettevõtete kasumite väljavaade on esimest korda nelja aasta jooksul jõudnud positiivsele territooriumile. „Me usume, et eurotsooni SKP 1% kasv toob kaasa marginaalide kasvu ja kahekohalise kasumite kasvu. See, et kasumid aktsia kohta kasvavad järgmise aasta jooksul, on euroalal realistlik,“ märgiti teates.

Tulemused päästavad olukorra

Lisaks märgiti, et tulevikku suunatud eurotsooni aktsiate P/E suhe on hüpanud 16,2-le, mis on kõrgeim tase alates 2014. aastast. See tähendab, et investorid on põhimõtteliselt nõus käima välja 16,2 eurot 1 euro prognoositava tulu kohta, mis on järsk tõus võrreldes 7 euroga 2011. aastal. Seetõttu on viimasel ajal hakanud pead tõstma mure, et Euroopa börside ralli võib auru kaotada, eriti juhul, kui firmade kasumid ei hakka kiires tempos kasvama.

JP Morgani analüütikute hinnangul päästavad aga firmade tulemused olukorra, kuna dollari suhtes nõrgenev euro on firmade käekäigule hästi mõjunud. Nad tõid välja ka nimekirja 30 ettevõttest, millel on märkimisväärne kasumikasvu potentsiaal. Nende hulka kuuluvad näiteks Carrefour, Commerzbank, UniCredit, Hennez&Mauritz, Peugeot ja Siemens.

Sektoritepõhiselt oodatakse pankade, energiafirmade, tööstusettevõtete, terase- ja ehitusmaterjalide tootjate rallit. Riikide lõikes panustavad nad kõige enam perifeeria-aladele, näiteks Hispaaniale ja Itaaliale.

Aktsiad näitavad tõepoolest head tõusu

Minu meele teeb see positiivne prognoos vaid rõõmsaks, kuna otsustasin ka ise Euroopa tõusust osa saada. Jäin küll mõne huvitava aktsia ostmisega veidi hiljaks, kuid rõõm on kuulda, et lootust tõusuks veel jagub.

Minu portfellis on sel aastal Euroopa firmadest tõusnud Apranga aktsia 13,4% ja ABB aktsia 15,4%, Burberry aktsia 11,4%. Eesti kasiinofirma OEG aktsia hind on aasta algusest rallinud juba 17%. Ainus, mis näitab 12% langust, on Norra lõhekasvataja Leroy Seafood. Euroopa aktsiate liikumist peegeldav Stoxx Europe 600 indeks on 2014. aasta algusest rallinud juba üle 20%.

Hetkel kuum