investor Toomas • 28. mai 2015 kell 13:00

Investor Toomas: ootasingi Hiina aktsiamullilt pauku

Investor Toomas: Hiina aktsiaturg on mull.  Foto: Anti Veermaa

Täna toimus Hiina aktsiaturul nelja kuu suurim kukkumine, kuid arvestades seda pöörast rallit, mis sellele eelnes, polnud tänane krahh minu silmis mingi üllatus.

Hiina maaklerfirmad teatasid, et karmistavad laenuandmise piiranguid ning investorid uskusid seepeale, et valitsus võtab kasutusele meetmeid ülekuumenenud aktsiaturu jahutamiseks, kuna regulaatorid nõuavad pankadelt ülevaadet nende aktsiainvesteeringute kohta.

Hiina Shanghai börs langes 6,45 protsenti, mis on suurim kukkumine nelja kuu jooksul. Hongkongi Hang Seng langes 2,43 protsenti. Samas on see ainult väike osa mõlema börsi selle aasta edust. Shanghai börs on sel aastal rallinud 43 protsenti ning Hongkongi börs 16 protsenti. Aastaga on Shanghai börs tõusnud hämmastavad 125 protsenti! Mõlema börsi tõus on olnud eriti äge just selle aasta alguses.

Gravitatsioon on reegel. Paraku näitab Hiina börsi tänane äkiline krahh, et ka turgudel eksisteerib gravitatsioonijõud ning kui aktsiad tõusevad liiga järsku, liigub neisse palju spekulatiivset raha. Ja kui peaks mingi tagasilöök tulema, põgeneb seesamune spekulatiivne raha kabuhirmus.

Olen juba paar kuud hoidnud silma peal Hiina börsil, kuna see on nii kiiretõusu teinud. Hiina majandus on näitamas jahtumise märke ning seetõttu on valitsus suurendanud erinevaid stiimulmeetmeid. Investoritele on see mõjunud nagu porgand hobusele ning loonud teatud mõttes ka sellise ohutu mulje, mis on petlik.

Hiina Shanghai börsi 43 protsendiline tõus sel aastal teeb silmad ette kõigile arenenud turgudele. Näiteks Dow Jones on sama ajaga tõusnud 2 protsenti, S&P 500 3 protsenti ning Saksa börs 20 protsenti. Jaapani börs on sel aastal tõusnud 18 protsenti.

Kui miski on liiga hea, et olla tõsi, siis pole mõistlik tormata. Kuigi investorid, kes ostsid Hiina aktsiaid mõned kuud tagasi on pärast eilset kukkumist endiselt plussis, pole ikkagi tulevikuväljavaade eriti selge. Kuna tänase languse põhjuseks oli stiimulmeetmete piiramine, siis võib see ka edasisele peole kriipsu peale tõmmata.

Olen ka ise aeg-ajalt vaadanud Aasia börside poole. Samas jäävad need mulle ikkagi kaugeks ja seda nii oma asukoha kui ka juurdepääsu poolest. Palju lihtsam on investeerida näiteks USA börsidele, kui hakata Jaapanist või Hiinast aktsiaid ostma.

Hiina pakub küll peadpööritavat tootlust, kuid samas mulle ikkagi tundub, et seal on nüansse, miks välisinvestor on halvemas seisus võrreldes kohalikega. Üheks selliseks on kindlasti keeruline Hiina keel. Samas vajab ka seadusloome seal paremaid raame, kuna näiteks Hiina varipangandus on viimastel aastatel kasvanud mitme triljoni dollari suuruseks. Seega Hiina majandus ja aktsiaturg pole mulle veel piisavalt läbinähtavaks muutunud.

Hetkel kuum