investor Toomas • 27. november 2015 kell 12:45

Investor Toomas: väike flirt dollariga

Dollari tugevnemine suure tõenäosusega jätkub.   Foto: EPA

Kui siiani pole ma oma portfellis valuutadele suurt tähelepanu pööranud, siis nüüd hakkasin mängima mõttega vahetada vaba raha dollariteks.

Suurt tulu ma selle sammuga püüdma ei läheks, selleks oleks tulnud otsus teha juba mõni aeg varem. Kuid valuutariski vähendamise vaatenurgast paistab see küllaltki hea tehing.

Langusruumi eurol justkui on

Kui Euroopa Keskpank märtsis oma trükimasina tööle lükkas, ennustati dollari ja euro võrdsustumist juba aasta viimasteks kuudeks. Nagu ülikindlate ennustustega ikka kipub juhtuma, siis nii see ei läinud ja suve lõpus pöördus euro hoopis tõusule. Seda küll seetõttu, et luhtusid USA Föderaalreservi septembrikuise intressimäärade tõusu lootused. Juba oktoobri keskpaigas võttis Euroopa ühisvaluuta uuesti järsema suuna alla ning väga suure tõenäosusega see trend ka jätkub. Möödunud kolmapäeval kukkus euro juba alla 1,06 dollari ja näiteks Goldman Sachsi analüütikud arvavad, et aasta pärast näeme 0,95 dollarist kurssi. Nõnda oleks langusruumi veel üle kümne protsendi.

Samas suurem osa panku nii suurt kukkumist siiski ette ei näe ja näiteks jagavad Lloyds ning Nordea seisukohta, et euroala majanduse elavnedes hakkab euro 2016. aasta teisel poolel uuesti tasapisi tugevnema.

Euro kurss dollarisse  Foto: Miguel Alvarez

Detsember toob sündmusi

Milline see stsenaarium siis tegelikult olema saab, ei tea muidugi keegi. Õnneks peaks detsember tooma vähemalt lühiajaliselt veidi selgust juurde. Juba sel kolmapäeval toimub EKP nõukogu koosolek, kust loodetakse inflatsiooni elavdamiseks täiendavaid stiimuleid. Sellele järgneb mõne nädala pärast aastalõpu oodatuim sündmus - Fedi rahapoliitika komitee istung, mis omakorda peaks tooma esimese intressimäärade tõstmise üheksa aasta jooksul.

Juhul, kui keskpankade poliitikad jätkavad veel mõnda aega erinevates suundades liikumist, võime tõenäoliselt juba õige varsti näha kahe valuuta võrdsustumist. Kohe mingit järsku langust oodata pole, sest turg on Fedi esimesed sammud juba suuresti sisse arvestanud.

Osa raha puhul väärt kaalumist

Kuna olen viimasel ajal üsna tihedalt aktsiatega shoppama hakanud ja hetkelgi mõlgutan uute ostude mõtteid, siis kõiki eurosid ma dollaritesse ei vaheta. Pangad ampsavad kurssidest veel tüki ja suurt boonust sellest tehingust enam nii või naa loota pole. Lisaks peaksin selleks omama selgemat visiooni, mis aasta pärast kurssidega toimub.

Mul on aga aastatega kogunenud pangakontole erinevates valuutades raha. Seal on nii Poola zlotte, Rootsi ja Norra kroone kui ka Briti naelu. Paistab, et on sobiv hetk end käsile võtta ja seda segadust veidi korrastada. Mingi osa seisvast rahast praegu dollarisse suunata polekski ehk nii halb mõte. Hoiustamise pealt ei teeni ma ju niikuinii põhimõtteliselt sentigi.

Hetkel kuum