investor Toomas • 11. detsember 2015 kell 7:00

Investor Toomas: mind üritati konksu otsa tõmmata

Musta reede ostuhullus Wal-Martis.  Foto: EPA

Mida lähemale pühad tulevad, seda rohkem olen hakanud saama kõnesid, kus soovitatakse osta kõike – alates D-vitamiinist kuni uue revolutsioonilise kiirkeetjani. Telefoni saab ju hääletu peale panna, kuid tegelikult jahitakse meid iga päev eri võtetega, tuleb lihtsalt tähelepanelikult osata vaadata.

Šoti filosoof Adam Smith on loonud „nähtamatu käe“ teooria, mille järgi saab ühiskondlik heaolu olla kõrge, kui kõik ajavad taga omakasu. Nähtamatu käsi on vaba turumajandus ning vundament hinnad.

Smithil oli õigus – turumajandus on kasvatanud inimeste ja rahvaste jõukust. Aga kuna inimesi saab manipuleerida, võib vaba turg meid veenda ostma asju, mida me tegelikult ei vaja.

Konksu otsa on lihtne sattuda

Me kõik oleme saanud müügimeestelt kõnesid ja e-kirju, kus pakutakse väidetavalt kõige paremaid asju. Kuid konksu otsa võib sattuda ka mujalgi, näiteks rahaga – oled sa kindel, et see finantsteenus, mida pakutakse, on sulle jõukohane või ulatatakse sulle ilusa ilmaga vihmavari, et see siis vihma tulles sinu käest jälle ära võtta?

Või miks soovitavad krediitkaardifirmad inimestel kasutada krediitkaarte? Tarbija võib mõelda, et krediitkaart muudab elu lihtsamaks, kuid tegelikult võib kulutamise üle kontroll hoopis ära kaduda. Purdue Ülikooli professor Richard Feinberg tõestas ära, et kui asetada inimeste lähedale MasterCardi logo, on nad nõus kaupade eest välja käima kuni 200% kõrgemat hinda.

Kuidas on lood aga järelmaksudega? Kas enne lepingu sõlmimist juhiti su tähelepanu ainult igakuistele väikestele osamaksetele, mitte aga lepingu kogupikkusele, millega lõpp-kokkuvõttes kasseeritakse sinult oluliselt rohkem intressi? Jah, ka selliseid trikke tehakse ja nii juhtub iga päev kellegagi.

Millega tänapäeva majandusteadus ei arvesta

„Konkurentsivõimelised turud on oma loomult kaldumas pettuste ja kavaluste poole.“ See lause ei pärine mitte mõnest Karl Marxi kirjutatud teosest, vaid Nobeli majanduspreemia võitjate George Akerlofi ja Robert Shilleri raamatust „Phishing for Phools“. Nobelistid on seda meelt, et vabaturu konkurentsis võivad indiviidid tipus püsimiseks kalduda ebaausate võtete poole. Nad usuvad ka seda, et tänapäeva majandusteadus ei arvesta inimeste ebaaususega. Ka kipub majandusteadus nende arvates olema seda meelt, et tarbijatel on täiuslik arusaam turul konkureerivatest toodetest ja turul toimuvast.

Iga päev üritatakse meid konksu otsa õngitseda. Paraku ei saa õngitsejad tihtilugu aru, et kui majandus hakkab alla käima, on ka nemad selles kannatajad. 2008. aasta finantskriis tõestas, et investorid, kes ostsid laenatud rahaga „ahvatlevaid varasid“, käivitasid ahelreaktsiooni, mis kiskus endaga langusse kogu maailmamajanduse.

Konksu otsa sattumise vältimiseks mõni soovitus: kõik, mis hiilgab pole kuld, enne suurema ostu tegemist mõtle mitu korda üle, kas sul seda tõesti on vaja, tee põhjalik kodutöö ise ära.   

Hetkel kuum