investor Toomas • 19. veebruar 2016 kell 12:15

Investor Toomas: õunafirma paneb närvid proovile

Apple'i aktsiale suurt tõusu ei prognoosita.  Foto: Reuters/Scanpix

Viimati, kui Apple'ist kirjutasin, nurises üks lugeja selle üle, et kõhklen müümise ja hoidmise vahel ning annan segaseid signaale. Otsustamatus pole tõepoolest investori voorus.

Minu eelmised väljaütlemised õunafirma kohta on olnud negatiivsed. Möödunud sügisel kirjutasin, et Apple lõi südamesse haava. Kuu aega tagasi tunnistasin, et firma paneb ohkama.

Nüüd võin öelda, et vahepeal valmistas see isegi kerget peavalu. Kuigi olen õunafirma aktsiatega ilusti plussis ja aastate jooksul ka korralikke dividende teeninud, siis on ikkagi raske pealt vaadata, kuidas aktsia allamäge veereb. Aktsionärina ei morjendagi mind niivõrd see, et ettevõtte viimase kvartali tulemused olid ootamatult kehvad. Pigem närib hinge, et päevad veerevad, kuid uut kasvumootorit ei paista.  

Apple'i aktsia  Foto: Äripäev

Tehnilised näitajad head ei ennusta

2015. aasta lõpus polnudki veel asi nii hull, sest hoolimata augustikuisest börsipaanikast pidas aktsia survele vastu. Lähikuudel oleme aga näinud küllaltki ebameeldivat vaatepilti. Selle aasta kõige madalamale hinnale langes aktsia 27. jaanuaril. Selleks hetkeks oli aktsia mullu veebruaris saavutatud 133 dollarilisest rekordhinnast alla tulnud 30%. Enamlevinud definitsiooni järgi on aktsia juba ka karuturul, sest see on oma viimasest tipust kukkunud üle 20%.

MarketWatch kostitas meid hiljuti veidi positiivsema sõnumiga. Nimelt peegeldab analüütikute hinnangul Apple'i aktsiagraafik seda, et lühiajaliselt võib hinnapõhi olla käes. Oppenheimer & Co analüütiku Ari Waldi sõnul tõstsid ka nemad oma tehnilise analüüsi põhjal antud soovituse õunafirma aktsiale müügi pealt hoia peale. Siiski märkis ta, et hiljutist hinnatõusu tuleb võtta üksnes kui lühiajalist põrget pikaajalise karuturu kontekstis. Mingit kestvat tõusutrendi pole loota ja hinnal on lagi 104 dollaril ees, arvas Wald.

Olen veidi nurka surutud

Loomulikult ma lühiajalise hinnaliikumise pärast oma pead ei valuta ja ainuüksi tehniliste näitajate põhjal otsuseid ei tee. Ometi peab üleliigse rahmeldamise vältimiseks mingi seisukoha võtma.

Tuleb tõdeda, et olen end praeguseks küllaltki nurka mänginud. Mõni aeg tagasi oli mul idee aktsiatest kasumit võtta, kuid lasin õige aja mööda. Suurt tolku pole minu jaoks ka hinnapõhja tabamisest, sest Apple'i aktsiate osakaal mu portfellis on 8%. See läheneb kriitilisele piirile, mida ma ületada ei kavatse. Olemasolevaid ma praeguse hinnataseme juures aga müüa ei söanda.

Nõnda jääbki mul üle vajadusel valuvaigisteid tarbida ning koos teiste investoritega uskuda, et firma suudab mõne uue imetootega üllatada. Või siis toob esimene kevadkuu uusi lootuskiiri ja värskelt turule paisatavad iPhone'id ning iPadid lükkavad müüginumbrid taas reele.

Hetkel kuum