Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 49aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasta pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

EfTEN Real Estate Fund III AS

Positsioon
EfTEN Real Estate Fund III AS (lühinimi: EFT1T) on Balti rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond, mis on suunatud eelkõige jaeinvestoritele. Fondi juhib EfTEN Capital, mis on Balti riikide suurim ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja. Nasdaq Balti börside põhinimekirjas hakati EfTENi kolmanda kinnisvarafondi aktsiatega kauplema 1. detsembril 2017.

iShares MSCI Brazil Capped (EWZ)

Positsioon
iShares MSCI Brazil Capped ETF järgib MSCI Brazil 25/50 indeksit. ETF investeerib suure ja keskmise suurusega Brasiilia ettevõtetesse ning hõlmab 85% kogu turust. Suurima osakaalu (ligi 40%) instrumendist moodustab finantssektor. ETFi aastane haldustasu on 0,63% ning dividenditootlus ligi 1,7%. Fondi valuuta on dollar ning see on kaubeldav New Yorgi börsil. ETF on keskmisest kõrgema riskiga.

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Statoil

Positsioon
Statoil ASA on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Statoil uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Ler¸y Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Investor Toomas: ära maksa pangale, kui saad maksta iseendale

07. märts 2016, 13:15
Investor Toomas soovitab hoiduda eluasemelaenu intressi fikseerimisest viieks või kümneks aastaks. Fotol oleval protestiaktsioonil kujutab protestija näota pankurit.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160307/INVESTOR/160309789/AR/0/AR-160309789.jpg

Soovitan kõigil eluasemelaenu võtjatel eirata pankade müügimeeste soovitusi fikseerida eluasemelaenu intress viieks või kümneks aastaks.

Hiljuti kirjutas Äripäev, et euribori languse tõttu on taas päevakorda kerkinud küsimus, kas nüüd oleks tark kindlustada end võimaliku euribori tõusu vastu ehk asendada nn ujuv laenuintress fikseeritud intressiga (vt artiklit "Laenuintresside fikseerimine ahvatlev, kuid riskantne"). Olen kuulnud, et taolisi müügikõnesid on pangad teinud ka oma klientidele, üritades neid veenda intressi fikseerimise mõttekuses või pakkudes spetsiaalset kindlustust, mis aitab euribori tõusu riski maandada.

Mina soovitan laenuvõtjatel kasutada ujuvat intressi ja mitte maandada euribori tõusu riski laenuintressi fikseerides. Selle soovituse peamine toetav argument on paindlikkus ning teadmine, et euribori liikumist ei ole võimalik pikaajaliselt prognoosida.

Liiga kulukas kindlustus

Näiteks praegu on Eesti analüütikute seas valdav arvamus, et euribor jääb madalale tasemele veel vähemalt kaheks aastaks. Samuti ollakse veendunud, et kaugemas tulevikus hakkab euribor tõusma. Seetõttu võibki riskikartlikul laenuvõtjal tekkida ahvatlus laenuintress järgnevaks viieks või kümneks aastaks fikseerida.

Selline käitumine võib osutuda kahjulikuks kahel põhjusel. Ei ole teada, millal euribor tõusma hakkab ja pole ka teada, kui järsk võib olla euribori tõus.

Seetõttu pole laenuvõtjatel mõtet vabatahtlikult maksta pangale turuhinnast kõrgemat laenuhinda ning end jäigalt pikaks ajaks siduda ühe tulevikunägemusega, mille täitumises puudub kindlus. Laenuintressi fikseerimine on liiga kulukas kindlustusvõimalus intressitõusuks tulevikus.

Tänu miinuses euriborile on ujuva intressiga eluasemelaenu võtjate laenumaksed praegu aegade madalamad. Ei ole mõistlik seda võitu viia tagasi panka ehk laenuintress kõrgemal tasemel fikseerida. Euribori tõusu vastu saab iga laenuvõtja kindlustada end ka iseseisvalt ja vabadust pangale loovutamata.

Hakake ise pankuriks ehk riskide maandajaks

Avage endale pangas teine konto ja tehke põhikontole püsimakse korraldus, et automaatselt iga kuu läheks kontolt maha see summa, mille te laenuintressi fikseerimise korral maksaksite muidu pangale.

Sellele säästukontole võiksite igal palgapäeval kanda summa, mille suutsite eelmisel kuul säästa ning ka ebaregulaarsed või üheordsed tulud, näiteks riigilt kord aastas saadava tulumaksu tagastuse. Et end kulutamisahvatluse vastu kaitsta, siis ärge võtke sellele kontole pangakaarti.

Nii kindlustategi end vabatahtlikult võimalikuks euribori tõusuks. Sellisel finantskäitumisel on mitu plussi.

1. Te ei maksa tühja, kuid samas tekib teil vara, mida kasutada juhul, kui laenumaksed hakkavad taas suurenema ning te ei suuda neid katta igakuisest sissetulekust.

2. Teil tekib vara juhuks, kui teie sissetulek ootamatult väheneb või tekivad muud tavapärasest suuremad väljaminekud.

3. Te säästate end laenulepingu muutmisega seotud kulutustest ja olete paremas positsioonis, kui peaksite soovima laenulepingu enne tähtaegselt lõpetada.

4. Säästukontole kogunevat raha saate te ise edasi investeerides ka kasvatada. Näiteks soetades dividendiaktsiaid.

See, et euribor kaugemas tulevikus taas tõusma hakkab, on selge ning tark on selleks perioodiks juba praegu valmistada. Seda ei pea aga tegema nii, et suurendate vabatahtlikult oma laenumakset pangale või ostate vastava kindlustuse. Makse see euribori tõusu vastane kindlustusmakse hoopis iseendale.

Kuue kuu euribor
Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. March 2016, 13:09
Otsi:

Ava täpsem otsing