investor Toomas • 2. mai 2016 kell 4:30

Investor Toomas: mida pean tegema, et TOPi pääseda?

Investor Toomas  Foto: Anti Veermaa

Huvitav oli lugeda ja näha, milline on Eesti suuremate erainvestorite pingerivi Tallinna börsil, kuid mind muserdab tõik, et sel aastal olen TOPist veel kaugemal kui mullu. Kas mul on üldse lootust edetabelisse pääseda?

Esimene reaktsioon on vastata "ei". Eelmisel aastal pääses investorite TOPi 420 000 euro suuruse kodumaise portfelliga ja siis jäi mul puudu 179 000 eurot. Investorid pole lasknud aastal raisku minna ning tihenevas konkurentsis pääses sel aastal TOPi juba 441 000 eurot väärt portfelliga. Kahjuks libises lootus TOPi pääseda minust veelgi kaugemale. Isegi kui paigutaksin kogu oma ligi 250 000 euro suuruse varanatukese Tallinna börsile, oleks mul vaja ikkagi kuskilt 191 000 eurot leida.

Mis on mu võimalused?

Esimene ja kõige ilmsem lahendus oleks investeerida oma praegust vara paremini ja loota suuremale tootlusele. See tähendaks rohkem riskimist, sest teatavasti kaasneb suurema potentsiaalse tootlusega ka suurem risk. Praegu on mul 23% portfellist rahas ja 191 000 euro teenimiseks peaksin selle ka aktsiatesse paigutama.

Teine võimalus oleks võtta laenu aktsiate tagatisel ehk investeerida nii-öelda võimendatult. Jaak Roosaare kirjutas oma blogis, et on olemas head ja halvad laenud. Kuigi seal peituvad ohud, võiksin ma ju aktsiate tagatisel raha laenata. Ilmselt oleksin ma siis kohe järgmisel aastal TOPis sees, sest loodetavasti mõni lahke pank ikka laenaks mulle 190 000 eurot, kuna mu portfelli väärtus on 130% laenusummast.

Pean tunnistama, et Tallinna Vee aktsia on ainus, kuhu oleksin nõus enamiku laenatud rahast kodubörsil paigutama, sest laenu tagasimakseid peaksin ikkagi tegema ja sealt teenitav dividend aitaks vast üsna palju sellest ära katta.

Laenamine nõuab julgust

Ometi nõuaks oma portfelli laenurahaga kahekordistamine päris palju julgust, sest võimendus suurendab otseselt riski. Kui asi metsa läheb, siis Tallinna börsil on viimase viie aasta jooksul olnud piisavalt näiteid, kuidas tagatiseks pandud aktsiad satuvad müügiohtu (Arco Vara ja OÜ Toletum ning vennad Nõgesed).

Loodetavasti on enamik teist mind juba pikemat aega jälginud ja teab, et ma ei ole seda sorti investor. Ma kogun pensioniks, teen seda üsna konservatiivselt ega taha vanaduspõlve alustada purunenud lootuste või miinuses portfelliga.

Tõenäoliselt pole mul Eesti erainvestorite TOP 50 veel tükk aega asja. Tegelikult ei olegi see mu eesmärk. Kui ainult suudaksin oma ego ja uhkust samade argumentidega veenda. Õnneks saan end lohutada teadmisega, et kui ma tõesti oleksin tahtnud, siis nii 2009. kui ka 2010. aastal oli mu portfelli piisavalt suur, et edetabelisse mahtuda.

Kirjutage mulle enda kogemustest laenuga soetatud aktsiate investeerimisel ja kas see on samm, mida peaksin ette võtma või põhjalikumalt kaaluma. Mu e-posti aadress on investor.toomas@aripaev.ee.

Hetkel kuum