investor Toomas • 2. mai 2016 kell 12:15

Investor Toomas: nafta päästis kõige hullemast

Nafta hind tegi aprillis järsu tõusu.   Foto: Reuters/Scanpix

Naljakuu investoreid rõõmusõnumitega ei kostitanud, kuid hullemast aitas päästa energiasektor.

Aprill on tavapäraselt börsidel üks säravamaid kuid aastas, kuid seekord kartsid investorid, et pärast märtsikuist rallit on kukkumine valus. Tegelikult polnud olukord sugugi nii halb, kui kardeti. Kokku tõusid Bloombergi koondatud maailma peamised börsiindeksid kuuga 2,8%. Nii Euroopa kui ka USA börsid tegid aprilli teises pooles kena tõusu, kuid vajusid möödunud nädala lõpus taas allapoole ning jäid kuu kokkuvõttes napilt plussi.

Indekseid aitas vedada energiasektor ja aprillis kerkis nafta hind meie silme all lausa 25%, mis oli suurim kuine tõus alates 2009. aastast. Peamiselt sai see tuge USA statistikast, mis näitas viimastel nädalatel sealsete naftaplatvormide arvu kahanemist. Koos naftaga tõusid ka teiste toorainete hinnad. Aprilli viimaseks kauplemispäevaks oli rauamaagi tänavune hinnatõus koguni 52%.

Mina koos teiste investoritega jälgisin silmanurgast ka maailma tähtsaimate keskpankade otsuseid, mis börsidele seekord küll tuge ei pakkunud.

Ukraina vahetas tabelis poolt

Kui heita pilk edetabelile, siis tegi aprillis kõige suurema lennu Peruu börs, mille indeks S&P/BVL Peru General rallis eurodes koguni 17%. Riigi valuuta tegi kuu keskpaigas euro suhtes ka järsu tõusu, mis on nüüdseks veidi stabiliseerunud. Välismeedias on  viimastel kuudel mitu korda Peruud nimetatud Ladina-Ameerika pärliks, mille majandus särab teiste hädaliste keskel. Üllatavalt hästi läks ka Ukraina börsil, mis on asunud tasapisi põhjast välja ronima. Märtsis oli see edetabelis hoopis suurimate langejate seas ja mina märkisin, et pean selle oma jälgimisnimekirja võtma.

Paremuselt kolmanda koha saavutas seekord Norra börs, mille indeks rallis kuuga ligi 10%. Norra kroon tegi nafta hinna ralli toel euro suhtes märkimisväärse tõusu. Parimate börside sekka jõudis ka Vene börs, mille indeks RTS tõusis aprillis 9,9%.  

Katastroofilist langust möödunud kuul ühelgi börs ei toimunud, küll aga läks võrreldes teistega kehvasti Poolal ning Rumeenial. Ülejäänud langejate seast leiab eelkõige Aafrika ja Aasia börsid, mis oma kõikumisega ikka ja jälle tabeli kummalgi poolel platseeruvad.

Kodubörsil vähe tõusjaid

Tallinna börsiindeks tõusis kuuga ligi 2% ja saavutas kuu viimastel päevadel peaaegu üheksa aasta tipptaseme. Riia börsiindeks tõusis aprillis 2,6% ja Vilniuse börsiindeks langes 1%.

Kodubörsil tegi aprillis suurima tõusu laevafirma Tallink, mille aktsia rallis 5,4%. Enam kui 5%-lise tõusu tegi ka Silvano Fashion Groupi aktsia ja rohelises lõpetasid veel Nordeconi, Merko Ehituse ning Harju Elektri aktsiad. Kehvemini läks Arco Varal, mille aktsia langes aprillis 7%. Umbes 5% kukkusid ka PRFoodsi ja Tallinna Kaubamaja aktsiate hinnad.

Käimasoleval tulemuste hooajal on mõned ettevõtted küll veidi üllatanud, kuid suures plaanis jäävad tulemused siiski viletsaks. Nii et tänases Äripäeva investoriloos toodud soovitus "müü mais ja lahku börsilt" võib osutuda aktuaalseks ka sel aastal.

Börsid aprillis  Foto: Merilin Kukk, Äripäev
Hetkel kuum