Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 49aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasta pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

EfTEN Real Estate Fund III AS

Positsioon
EfTEN Real Estate Fund III AS (lühinimi: EFT1T) on Balti rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond, mis on suunatud eelkõige jaeinvestoritele. Fondi juhib EfTEN Capital, mis on Balti riikide suurim ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja. Nasdaq Balti börside põhinimekirjas hakati EfTENi kolmanda kinnisvarafondi aktsiatega kauplema 1. detsembril 2017.

iShares MSCI Brazil Capped (EWZ)

Positsioon
iShares MSCI Brazil Capped ETF järgib MSCI Brazil 25/50 indeksit. ETF investeerib suure ja keskmise suurusega Brasiilia ettevõtetesse ning hõlmab 85% kogu turust. Suurima osakaalu (ligi 40%) instrumendist moodustab finantssektor. ETFi aastane haldustasu on 0,63% ning dividenditootlus ligi 1,7%. Fondi valuuta on dollar ning see on kaubeldav New Yorgi börsil. ETF on keskmisest kõrgema riskiga.

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Statoil

Positsioon
Statoil ASA on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Statoil uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Lerøy Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Investor Toomase hüplik poolaasta

14. juuli 2016, 15:30
Investor Toomasel oli hüplik poolaasta.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160714/INVESTOR/160719896/AR/0/AR-160719896.jpg

Viimased pool aastat börsidel on mulle pakkunud draamat nagu mõnes Shakespeare’i näidendis – on olnud nii kurbust, rõõmu, tõuse, langusi kui ka peataolekut. Kuid kõige selle juures on minu portfelli väärtus aasta algusega võrreldes siiski kasvanud.

Eelmise aasta detsembri lõpus portfelli numbreid kokku lüües hõiskasin selle üle, et portfelli väärtus on tõusnud peaaegu 241 000 euroni. Lootused olid sel hetkel kõrged, et uus aasta tuleb veel parem kui eelmine. Kõik küll ei läinud alguses päris nii, nagu lootsin, kuid nüüd, aasta keskpaigas, võin pisut kergemalt hingata, sest näib, et suurtest riskidest on läbi tuldud.

Suurte riskide all pean silmas eelkõige nafta hinda, mis on viimastel kuudel hakanud stabiliseeruma, ning Brexitit, millel küll oli üsna märkimisväärne mõju mu portfellile, kuid aktsiahindade muutus toimus eelkõige paberil ning ühtegi positsiooni ma ei likvideerinud, vaid ostsin hoopis Ryanairi aktsiaid juurde. Näib ka, et investorite mure maailmamajanduse pärast on hakanud vähenema ja see on igati positiivne.

Pailapsest sai pahapoiss

Eelmise aasta üks tublimaid aktsiaid minu portfellis oli tehnoloogiahiiglane Apple. Head meelt valmistas Apple’i aktsia kerkimine üle 130 dollari taseme ning tegemist oli Microsofti ees suurima osakaaluga aktsiaga minu portfellis. Paraku pole aastad vennad ning kui aktsial läheb ühel aastal hästi, ei tähenda see, et järgmisel aastal see edu kindlasti jätkub. Nii juhtus ka Apple’iga, mis nüüd kaupleb 95 dollari lähedal. Olen mõelnud ka Apple’i aktsia müümisele, kuid müüginuppu on olnud raske vajutada. Vahel arvan, et olen sellesse ettevõttesse armunud, kuna minu portfellis on Apple juba mitu aastat olnud.

Statoili tõttu jättis süda mõne löögi vahele

Öeldakse, et kui sa ei saa mõne investeeringu tõttu öösel rahulikult magada, siis loobu sellest investeeringust. Mitte, et ma Statoili pärast poleks magada saanud, kuid selle aktsia hinna kõikumise tõttu jäi vahepeal küll paar südamelööki vahele.

Soetasin Statoili aktsiaid eelmise aasta augustis. Eesmärk oli panustada nafta hinna tõusule. Kompasin Statoili ostuga naftaturu põhja ning arvasin, et see võiks saabuda siis, kui barrel langeb alla 50 dollari taseme. Paraku eksisin, kuna barreli hind jätkas langemist ning jaanuariks oli see alla 30 dollari.

Õnneks keegi aktsia hinna languse ajal raha ära ei võta, vaid portfelli väärtus jääb lihtsalt õhemaks. Nii nägin ka mina, kuidas 136 Norra krooniga ostetud aktsia hind langes 100 kroonile. Närviliselt küüsi närides ostsin 100 krooni tasemelt aktsiaid juurde ning nüüd olen omadega korralikult plussis. Teinekord loovad keerulised ajad hoopis häid võimalusi, tuleb lihtsalt silmad lahti hoida.

Pettumust jagub samuti

Suurim pettumus on mulle olnud Euroopa aktsiate fond EXSA iShares Europe Stoxx 600, mis on alates ostuhetkest langenud 15 protsenti. No ei ole Euroopa Keskpanga võlakirjade ostmise programm kuidagi seda fondi aidanud! Ostsingi selle fondi just mõttega saada osa keskpanga tugiostudest, kuid nüüd tundub mulle, et needsamused tugiostud tahavad mind elusalt nahka pista. Mõnevõrra aitab pettumust leevendada see, et EXSA fond maksab dividende ning sel aastal peaksin saama neid 113 eurot. Seda on küll vähe, kuid asi seegi. Aitab vähemalt väärtpaberikonto halduskulusid katta.

Rõõmustada ei ole ma saanud ka Berkshire Hathaway aktsia üle. See pole kordagi tõusnud üle ostuhinna ning vahepeal langes üsna palju. Hiljuti pöördus minu poole üks lugeja, kes päris, kas ma usun endiselt Berkshire Hathaway aktsiasse. Ütlesin talle, et usun ning praegu pole plaanis aktsiat müüa. Erinevalt EXSAst räägib Berkshire’i kahjuks see, et aktsia ei maksa dividendi. Olen EXSA ja Berkshire’i aktsiatesse kokku investeerinud üle 25 000 euro.

Kodubörs kui tagala

Juba eelmisel aastal hakkasin üha rohkem ostma aktsiaid kodubörsilt. Mulle kirjutas üsna mitu investorit, kes kurtsid, et minu portfellis on vähe eestimaist. Tõsiasi on see, et puhtalt isamaalisuse tundest ostma minna ei ole mõtet, vaid selleks peab põhjus olema. Mina leidsin oma põhjused üles ja investeerisin sellistesse firmadesse nagu Tallinna Vesi ja Tallink. Olympic EG oli mul juba varem olemas. Sel aastal osalesin ka LHV panga aktsiate avalikul pakkumisel. Samuti on mul LHV võlakirju.

Olen tähele pannud, et Tallinna börsil on läinud palju paremini kui näiteks USA või Euroopa börsidel. Eelmisel aastal oli Tallinna börs 19protsendilise tõusuga kõrgel 11. kohal, edestades sellega paljusid suuri börse. See näitab, et Tallinna börs on olnud maailmamajanduse tõmbetuulte kõrval kui tagala. Samuti on Eesti börsifirmad suurimad dividendimaksjad minu portfellis, kui Norra lõhekasvataja Leroy Seafood välja jätta.

Juunis olid portfellis rohkem langejaid

Möödunud kuul oli suurim tõusja minu portfellis 8 protsendiga Statoili aktsia, millele järgnes 3 protsendiga Berkshire’i aktsia. Muutumatuna püsis Apranga aktsia hind. Ülejäänud aktsiad olid languspoolel, neist suurim Ryanair, mis kukkus suisa 18,5 protsenti. Kui välismaa aktsiatele avaldas mõju Brexit, siis kodumaistele aktsiatele see, et need ettevõtted maksid aktsionäridele ära dividendid.

Mida võib tuua aasta teine pool?

Tõenäoliselt jätkub turgudel peataolek Brexiti tõttu ning seepärast võime näha tavapärasest suuremat kõikumist. Ebakindlust võivad lisada ka lähenevad USA presidendivalimised, kus üheks riskiks peetakse äärmusliku väljaütlemisega Donald Trumpi. Ma küll ei hakka prognoosima, kes võidab USA presidendivalimised, kuid ise ma Trumpi ei eelistaks.

Ka nafta hind võib hakata kõikuma, sest pakkumine ja nõudlus pole tasakaalu jõudnud. See tähendaks ka börsidele pinget.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. July 2016, 15:41
Otsi:

Ava täpsem otsing