Head meelt valmistab mulle ka Baltic Horizoni põhimõte, et suur osa teenitavast tulust makstakse kvartaalselt investoritele välja.
Samuti hoolitseb fond Karotame kinnitusel selle eest, et laenuvõimendus ei ületaks poolt fondi portfellist. „See aitab pankadega paremaid tingimusi läbi rääkida,“ sõnas fondijuht. „Näiteks oleme nii saanud laene, mis ei nõua amortisatsioonigraafikut“ selgitas Karotam.
Lisaks kinnitas fondijuht, et portfelli kuuluvatele objektidele võetakse tugevaid üürnikke. „Need, kes teenivad headel aegadel märkimisväärset kasumit, saavad hakkama ka halbadel aegadel, erinevalt nendest, kes praegu ots-otsaga kokku tulevad,“ oli ta veendunud.
Kriisi ei paista?
Nii Tinno kui Karotam rõhutasid, et praegu on olukord hoopis teistsugune kui möödunud majanduskriisi eel. „Täna on paljudel juba kriisis hakkama saamiseks kogemus olemas ja osatakse paindlikud olla – nii on võimalik suuremaid kukkumisi vältida,“ rääkis ta. Karotam lisas, et täna on erinevates kinnisvara jaoks olulistes gruppides palju puhvrit, seda omakapitali buumi tõttu, kus hoiused kasvavad kiiremini kui võlad.
Eksperdi hinnangul pole täna põhjust ka ülemäärase vakantsi pärast muretseda. „Büroodes on see alla 10 protsendi, kohati, osade ärikinnisvaraliikide puhul isegi alla 5 protsendi,“ selgitas Tinno. „See pole midagi katastroofilist, südalinnas on vakantsus ehk efektiivse turu mõistes isegi liiga madal,“ märkis ta.
Näen võimalust
Lühidalt, sain küll julgustust, kuid eelistan jääda konservatiivseks. Seetõttu märgin fondi osakuid riskide minimeerimise eesmärgil vaid 10 000 euro eest, mis on 3,7 protsenti minu portfellist. Ühest küljest kardan, et buumikõvera tipp võib siiski ligidal olla, samuti võivad peagi Keskpankade otsuse tulemusena tõusma hakata laenuintressid, mis sööksid tulusid.