Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 51aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasta pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Tallinna Sadam

Positsioon
Tallinna Sadamale kuulub Läänemere suurimaid kauba- ja reisisadamate komplekse, mida läbis 2017. a 10,6 miljonit reisijat ja 19,2 miljonit tonni kaupa. Lisaks reisijate ja kaubavedude teenindamisele tegutseb ettevõte laevanduse ärivaldkonnas. Tallinna Sadama gruppi kuulub ka jäätmekäitlusega tegelev ühisettevõte AS Green Marine. Kontserni 2017. a müügitulu oli 121,3 miljonit eurot, EBITDA 66,5 miljonit eurot ning puhaskasum 26,4 miljonit eurot.

Altria

Positsioon
Altria puhul on tegemist patuettevõttega, mille peamisteks ärivaldkondadeks on tubaka- ning veinitööstus. Kontserni kuuluvad veel Tuntud nimedest Philip Morris, mis tegeleb muuhulgas sigarettide turvalisemaks muutmisega täienevate regulatsioonide kontekstis. Altria kuulsaimaks brändiks on Marlboro.

Facebook

Positsioon
Facebook on juhtiv USA sotsiaalmeedia ettevõte, kel üle kahe miljardi kasutaja üle maailma. Facebookile kuuluvad veel Instagram, Messenger, WhatsApp, Oculus. Ostu hetkel ületas turuväärtus 461 miljardit dollarit. Mark Zuckerbergi juhitud ettevõte jõudis börsile 2012. aastal.

Admiral Markets ASi allutatud võlakiri 28.12.2027

Positsioon
Admiral Markets AS on juhtiv internetipõhiste kauplemisteenuste osutaja, kes pakub kauplemist Forex instrumentidega ning aktsiate, indeksite, väärismetallide, energia ja krüptovaluutade CFD-dega. Admiral Marketsi võlakirjad noteeriti Nasdaq Balti börside võlakirjanimekirjas 11. jaanuaril 2018. aastal. Võlakirja nimiväärtus on 100 eurot ja aastane intressimäär 8%, mida makstakse välja kaks korda aastas.

EfTEN Real Estate Fund III AS

Positsioon
EfTEN Real Estate Fund III AS (lühinimi: EFT1T) on Balti rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond, mis on suunatud eelkõige jaeinvestoritele. Fondi juhib EfTEN Capital, mis on Balti riikide suurim ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja. Nasdaq Balti börside põhinimekirjas hakati EfTENi kolmanda kinnisvarafondi aktsiatega kauplema 1. detsembril 2017.

iShares MSCI Brazil Capped (EWZ)

Positsioon
iShares MSCI Brazil Capped ETF järgib MSCI Brazil 25/50 indeksit. ETF investeerib suure ja keskmise suurusega Brasiilia ettevõtetesse ning hõlmab 85% kogu turust. Suurima osakaalu (ligi 40%) instrumendist moodustab finantssektor. ETFi aastane haldustasu on 0,63% ning dividenditootlus ligi 1,7%. Fondi valuuta on dollar ning see on kaubeldav New Yorgi börsil. ETF on keskmisest kõrgema riskiga.

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Equinor

Positsioon
Equinor (endise nimega Statoil ASA) on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Equinor uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Ler¸y Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Hakkan taas rahakotti tuulutama

30. oktoober 2017, 13:45
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20171030/INVESTOR/171039982/AR/0/AR-171039982.jpg

Elu pakub uue võimaluse EfTENist kinni haarata ning seekord avan rahakotirauad Viljar Arakase juhitud alternatiivsele investeerimisfondile.

Öeldakse, et elus kahetsed rohkem asju, mida ei teinud, kui oma halbu otsuseid. Paar aastat tagasi hakkasin tõsisemalt kaaluma kinnisvarafondidesse investeerimist. Toona olid kaalukausil EfTEN ja Baltic Horizon Fund. EfTEN Real Estate Fund III investeerimist pakuti mulle möödunud aasta kevadel.

Toona lükkasin fondijuhi Viljar Arakase aktsiate märkimise pakkumise tagasi. Arvasin, et portfelli on juba piisavalt Eesti asju kogunenud ning ma pole ka eales olnud suurem asi aktiivselt juhitud fondide fänn. Arakas teatas seepeale, et teeb kõik, et ma oma otsust kahetseksin.

Inimene on aga nõrk ja investori tee on kiusatustega sillutatud. Juba eelmise aasta novembris sisenesin 7protsendist dividenditootlust lubavasse Baltic Horizon Fundi. Ei läinud aastatki, kui Viljar Araka sõnum prohvetlikuks osutuks. Kui viimase kaheteistkümne kuu jooksul on mu Baltic Horizoni kinnisvaraosaku hind enam-vähem paigal tammunud, kallines EfTENi kolmanda fondi osak ligikaudu 17 protsendi jagu.

Miinuseid rohkem kui rubla eest

Nüüd, kui EfTEN toob börsi põhinimekirjas kauplemiseks näpuotsaga aktsiaid, lõin taaskord kokku kõik EfTENi tulevaste aktsiate plussid ja miinused. Esiteks ei ole tegemist garanteeritud fondiga, mis tähendab, et päris pangahoiusega investeeringut võrrelda ei saa. Miinuspoolele mahub paraku ka sektor ise: Baltikumis valjenevad hääled kinnisvarabuumist ja kuigi fondijuhid tavaliselt kinnitavad, et üürnikeks võetakse vaid soliidseid kliente, siis kriisiajal sellest lubadusest vaevalt väga palju tolku on.

Pealegi olevat fondil uute investeeringutega „toru tühi“ – kas jäädakse olemasolevate äride lüpsmise peale? EfTEN investeerib teadaolevalt büroo-, kaubandus- ja tootmispindadesse. Neile kuulub ka suurem tükk ärikinnisvarast Leedus ja paraku tuleb tunnistada, et Baltimaad jäävad Eesti investoritele ühteaegu lähedaseks ja kaugeks. Kerge on Balti turul aktsiaid osta-müüa, kuid ausalt öeldes on minu kui investori jaoks kordades kergem mõelda, kui hea investeering on näiteks Coca-Cola Plaza, kui seda, mis parasjagu kuskil Leedu linnas toimub. Sealset uudistevoogu on päris keeruline hallata.

Lisaks tunnen juba ette kurbust: EfTEN pakub aktsiaid nii vähe, et jagub vaid hambaauku: avaliku aktsiaemissiooni kogumaht on 3,5 miljonit eurot, pakkumishinnaga 14 eurot aktsia kohta. Olen üsna veendunud, et kohalike investorite IPO-nälga arvestades läheb ülemärkimiseks. Seega – kui märkimisel õnnestub saada aktsiaid vaid mõne tuhande euro jagu, ei ole põhjust oodata ka suurt kapitalikasvu.

Plussid kaaluvad üles

Teisalt on ilmselt tegemist eeskätt stoilise dividendiaktsiaga. Viljar Arakas ennustas Äripäevale antud intervjuus, et aktsia aastane dividenditootlus on 5-8 protsendi ringis. Mis mulle EfTENi puhul veel meeldib – lisaks korralikule tootlusele –, on mitmetahuline investeerimisportfell. Aga ka asjaolu, et fondi juhib mõni aeg tagasi aasta parimaks ärimeheks tituleeritud Arakas, kellel näib värskeid ja julgeid ideid jätkuvat.

Ettevõtte ja fondi juht on minu jaoks vaat et üks olulisemaid näitajaid aktsiate soetamise puhul – pole mõtet hüpata investeerimislaevale, kui kapten purjus ja finantskriisi-karid ees paistavad. Lisaks pean ligi 14eurost aktsiahinda mõistlikuks. Olen Äripäeva raadiosaadetest ning leheveergudelt saanud vastuse kõigile EfTENi fondi kohta tekkinud küsimustele ning Arakaselt isegi raadioeetris silmast silma aru pärinud.

Sellele vaatamata kavatsen osaleda ka novembri esimeses pooles toimuval EfTEN Real Estate Fund III veebiseminaril, kus Arakas lubas veel kord tutvustada fondi aktsiate avalikku pakkumist, varade portfelli, ajalugu ja fondivalitsejat, aga lisaks ka lühidalt Balti ärikinnisvaraturgu.

Praeguse plaani järgi kavatsen EfTENi osakuid märkida 10 000 euro eest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. October 2017, 13:34
Otsi:

Ava täpsem otsing