Äripäev • 26. veebruar 2016 kell 4:00

Ostusoovitus Tallinki aktsiale

Juhtkiri.  Foto: Anti Veermaa

Väikeinvestoritel tasub sättida end Infortari omanike tuulde ja investeeringuid Tallinkisse suurendada, kirjutab Äripäev täna juhtkirjas.

Eesti suurima börsifirma Tallinki eestlastest suuromanike investeerimisfirma Infortar otsus osta soomlaste Fortumilt enamusosalus Eesti Gaasis ning soov ka Gazprom ning Eesti Gaasi 600 väikeaktsionärid firmast välja osta muudab väikeinvestorite jaoks atraktiivseks ka Tallinki aktsia.

Kui börsifirma suuromanik on võtnud fookusesse mõne teise ärisuuna, mis nõuab investeeringuid ehk raha, siis tekib tal varasemast suurem huvi oma senistest investeeringutest tulu teenida. On oluline panna tähele, et Infortari ambitsiooniks pole saada Eesti Gaasi omanikuks. Nende ambitsioonid on märgatavalt lennukamad. “Põhiplaan on ikkagi see, et Eesti Gaas muutuks laiapõhjaliseks energiafirmaks, et ei oleks mitte üksnes gaasimüüja, vaid müüks ka aktiivselt elektrit ja pakuks muid energeetikatooteid ja -teenuseid,” selgitas eilses Äripäevas Infortari kavatsusi ettevõtte üks aktsionär Ain Hanschmidt.

Teisisõnu võib Infortari investeering Eesti Gaasi tähendada lähiaastatel seda, et Tallinki dividendimaksed suurenevad ja/või müüb Infortar osa nende omanduses olevaid Tallinki aktsiaid. Seetõttu tasub väikeinvestoritel end sättida Enn Pandi, Ain Hanschmidti ja Kalev Järvelille tuulde ning investeeringuid Tallinkisse suurendada.

Tugevad tulemused

Tallink oli ka enne suuromaniku Eesti Gaasi tehingut atraktiivne börsifirma. Näiteks Äripäeva loodud investor Toomas ostis mullu novembris Tallinki aktsiaid. Toona olid ostu ajendiks laevafirma kolmanda kvartali tulemused, mis peegeldasid ettevõtte hoogsat kasvu ning lootused rekordiliseks dividendimakseks sellel aastal. Viimane lootus tugineb faktil, et Tallinki möödunud aasta üheksa kuu puhaskasum oli 60,4 miljonit eurot, võrreldes eelmise aasta sama perioodiga, kui puhaskasum oli 18,9 miljonit. Tallinki üheksa kuu tulemused on võimsamad 2012. majandusaasta rekordist, kui ettevõte teenis puhaskasumiks 56,33 miljonit. Neljanda kvartali tulemused saab teada uuel nädalal ning ettevaatlikumad investorid võiksid enne otsuse langetamist need ära oodata.

Mitte kõik pole aga arvamusel, et Toomas käitus Tallinki aktsiaid ostes mõistlikult. Näiteks jõudsid investor Toomase portfelli analüüsinud Danske Banki analüütikud möödunud aasta lõpus järeldusele, et poolteist kuud varem tehtud otsus Tallinki aktsiate soetamiseks oli vale ja mõistlikum on need aktsiad maha müüa. Toomas otsustas seda soovitust eirata, sest usub, et Tallink on jõudnud oma arengus etappi, kus mahukas investeerimistegevus on jäänud seljataha ning kätte on jõudnud viljade noppimise aeg. Sellele viitab ka Infortari huvi uute ärisektorite vastu. See on võib-olla väikese liialdusega öeldud, aga Tallink võiks olla Infortari omanikele olulisemaks lüpsilehmaks, mille abil uutesse valdkondadesse siseneda.

Arvesta riskidega

Loomulikult tuleb alati pidada meeles seda, et investeerimine on seotud riskidega ning Äripäeva juhtkirjas pakutu on seni veel pelgalt hüpotees. Esiteks pole täpselt teada, kuidas Infortar Eesti Gaasi ostu finantseerib ehk kui palju kasutab ostuks laenuraha. Samuti pole veel avalikuks saanud Infortari möödunud aasta majandusaasta aruanne, mis annaks aimu ettevõtte investeerimisvõimest. Tuleb ka veel arvestada, et Tallink pole Infortari ainus vara ehk kui ettevõttel on vaja investeerimiseks kapitali hankida, siis võib Tallink jääda kõrvale.

Infortari tegevus on sümpaatne ka laiemas plaanis ja paistab silma, sest Eestis on vähe kohalikul kapitalil põhinevaid investeerimisfirmasid, kes muuhulgas ka Eesti majandusse ja ettevõtlusse investeerivad. Infortarile lisaks on veel näiteks Skype’i arendajate investeerimisfirma ASI, ärikinnisvarasse hoogsalt raha paigutav EfTEN või mitme tuntud Eesti ettevõtte suuromanik NG Investeeringud.

Kuigi Infortar soovib saada Eesti Gaasis täieliku kontrolli enda kätte, oleks Äripäeva hinnangul pikas perspektiivis positiivsem selline lahendus, kui Pant ja Hanschmidt Eesti Gaasi baasil loodava energiafirma börsile tooksid ehk pakuksid ka teistele investoritele võimaluse (nt Tallinkist teenitud dividendid) investeerida uue energiafirma arendamisse.

Hetkel kuum