Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Kaupleja Alex: parem varblane peos

25. mai 2018, 17:00
Kaupleja Alex
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180525/TRADER/180529690/AR/0/AR-180529690.jpg

Lõpetasin eile oma esimese kasumiga tehingu, sulgedes WTI lühikese positsiooni 70,5 dollari tasemel. Püüdsin enda hinnangul kinni küll ainult osa toornafta hinna korrektsioonist - aga, nagu öeldakse, parem varblane peos kui tuvi katusel.

Toornafta indeksid näitasid eile korduvalt märke valmisolekust minna allapoole. Aga liikumised polnud teravad ja otsustavad. Mitu korda puudutas WTI 70,5 dollari taset, kus mul oli valmis pandud kasumivõtu (take-profit) order, aga peatus iga kord ega ületanud seda joont. Mitu korda kahtlesin ja tahtsin juba vajutada positsiooni sulgemise nuppu, fikseerides juba teenitud kasumi.

Miinus kahanes

Teisest küljest oleksin võinud ju lasta kasumlikul positsioonil edasi töötada ja liigutada oma stop-loss orderi madalamale, sisenemishinnani. Siis oleksin võinud rahulikult oodata edasist kukkumist.

See plaan aga ei sobinud mulle psühholoogiliselt. Mis siis, kui WTI oleks põrganud ja ma oleksin lennanud positsioonist välja null-kasumiga? Kui mul pole ette näidata veel ühtki kasumlikku tehingut? Ei, ma ei tahtnud riskida. Leppisin pihkupüütud varblasega.

Kokku tõi õnnestunud WTI lühikeseksmüük mulle 168,95 eurot. Praeguse seisuga on kogu portfell veel ainult 116 euroga miinuses.

Muide, ajal kui ma neid ridu kirjutan, on WTI 69,2 dollari juures. Kas ma tunnen kahetsust, et positsiooni lahti ei jätnud? Kui, siis õige pisut, pigem on tunne ikka rahulolev.

Uus katse biotehnolooogia maailmas

Otsustasin täna teha uue katse metsikus biotehnoloogia aktsiate maailmas. Nädalavahetusel esitleb Achillion Pharmaceuticals Taani pealinnas Kopenhaagenis arstide kongressil ühe ravimiuuringu tulemusi. See on haruldase neeruhaiguse ravim ja uuring on nn teise faasi uuring, mis annab palju infot ravimikandidaadi efektiivsuse ja turvalisuse kohta.

Achillion oli kunagine biotehnoloogia investorite pailaps, C-hepatiidi ravimi arendaja. Aga konkurents selles nišis on tihe ja Achillion jäi teistele alla. Nelja aastaga on aktsia hind kukkunud neli korda, 16 dollarilt alla nelja dollari. Selle ajaga on firma muutnud suunda, keskendudes C hepatiidilt nüüd haruldaste haiguste ravile.

Achillion esitles mullu sellesama ravimikandidaadi 1. faasi uuringut, mis oli positiivne, aga hõlmas ainult nelja patsienti. Neli pole üldse esinduslik valim, nagu iga statistikat vähegi nuusutanud inimene aru saab. Seega ei saa selle 1. faasi uuringu põhjal veel loota, et 2. faasi uuring ka positiivne on.

Samas on mul on mitu põhjust olla skeptiline. Need on küll kõik kaudsed, väikesed märgid, mis ei ole selle konkreetse ravimiuuringuga üldse otseselt seotud. Aga ükski ei meeldi mulle. Esiteks uuringu esitluse aeg ja koht vihjavad, et võibolla pole midagi head teatada. Teiseks astus Achillioni kauaaegne tegevjuht mai alguses tagasi. Miks lahkuda siis, kui su õnnestunud suunamuutus firmas hakkab esimesi vilju andma? Kolmandaks pole aktsia eriti liikunud viimastel nädalatel, hoolimata hiljutisest Barclays' panga ostusoovitusest. Seegi oleks nagu märk, et turg ei usu eriti õnnestumisse.

Kõike arvesse võttes otsustasin müüa Achillioni täna lühikeseks. Kuidas see mul õnnestub, sellest esmaspäeval.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. May 2018, 17:06

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing