Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Kaupleja Alex: spekulant, karu, hullumeelne

23. mai 2018, 14:00
Kaupleja Alex panustas eile toornafta hinna langusele.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180523/TRADER/180529848/AR/0/AR-180529848.jpg

Kuigi kõik räägivad turul sellest, kuidas nafta hind lööb viimaste aastate rekordeid ja tõuseb veelgi kõrgemale, otsustasin mina hakata karuks ja võtta sisse vastupidine positsioon - ehk müüa nafta futuure lühikeseks.

Admiral Marketis Metatrader 5 platvormil ei saa kaubelda otse naftafutuuride vaid nende CFD-dega (Contract For Difference), millest ma olen rääkinud ka varem. Ärgu see lugejat eksitagu - kauplemine on peaaegu sama, mis otse futuuriga, aga CFD puhul on vaja väiksemat tagatist ning kaubelda saab ka futuurilepingu osadega.

Näiteks, kui ma läheks lühikeseks päris futuuridega ja minimaalse kogusega st ühe lepinguga, oleks mul vaja 3400 eurot. Lisaks, kui nafta hind ei liiguks minule soodsas suunas, kui toornafta hinnakoteering muutuks kõigest ühe dollari, kaotaks ma tuhat dollarit ehk umbes 850 eurot. See kaotus lööks mu põlvili, sest see on 8,5 protsenti minu algsest deposiidist.

CFD-ga saan aga minna lühikeseks samuti ühe lepinguga ja seesama ühe dollari suurune liikumine lisab mulle kas 100 dollarit (85 eurot) - või võtab ära.

Põhjuseid vastuvoolu ujumiseks jagub

Niisiis, miks ma vastuvoolu ujusin? Miks ma ignoreerisin reeglit "trend on sinu sõber" ja seda kõige kuumemal ajal naftaturul ja kõige "hullumeelsema" instrumendiga, samas kui hirmud Iraani tuleviku ümber pole kadunud, Venezuela valimistulemused võivad USA marru ajada ning panna selle Ladina-Ameerika riigi vastu sanktsioone kehtestama; miks panustan ma toornafta hinna alanemise peale?

Mul on selleks mitu põhjust. Esiteks on puurtornide arv USAs jõudnud 844 tornini, 132 torni rohkem kui aasta tagasi. Viimastel andmetel on toornafta tootmise omahind pea kõigis leiukohtades allpool praegust turuhinda ja keskmine omahind on pisut kõrgem kui 50 dollarit barrel. See tähendab, et naftatootmine USAs tasub praeguste hindade juures ära.

Teine põhjus: mai alguses jõudis spekulantide summaarne pikk positsioon futuurides rekordilise 200 miljardi dollarini. Nii palju pulle pole börs veel enne näinud. See tähendab, et aeg on putku panna, ehk teisisõnu lühikeseks minna!

Lisaks oli paar tundi pärast mu positsiooni sissevõtmist oodata API järjekordset nafta reservide aruannet ja ma lootsin, et see teade tuleb karudele sobivas meeleolus. Nii ka sündis: kõik ootasid reservide kahanemist kolme miljoni barreli võrra, aga vähenemine oli vaid 1,3 miljonit barrelit. Pisut vara on küll rõõmustada, sest täna kl 17:30 Eesti aja järgi tuleb reservide hinnang energeetikaagentuurilt EIA.

Ootan tänast ressursside statistikat

Samuti teatasid agentuurid (Bloomberg, Reuters jt) eile õhtul, et naftat eksportivate riikide organisatsioon OPEC võib suurendada tootmiskvoote (ei, te ei näinud valesti, just nimelt suurendada). Iraani ja Venezuela olukord võib turule lisada ebastabiilsust ja OPEC tahab olla valmis osaliselt kompenseerima toornafta defitsiiti.

Neljast põhjusest veel vähe? Siin veel üks: mulle tundub, et kõik on juba hinnas sees. Kõik negatiivne on juba hinda sisse arvestatud. Vaadake vaid graafikuid: koteeringud tuiskavad üles nii, et turg kaotab otsesõnu miljoneid barreleid päevas.

Lühidalt otsustasin hakata lühiajaliseks spekulandiks ning kui täna näitab statistika reservide vähenemist vähema kui 2,5 miljoni barreli võrra (just nii suurt vähenemist ootavad eksperdid), teenin paar dollarit kasumit igalt barrelilt ja sulgen WTI positsiooni umbes 70,5 dollari juures.

Ehkki rõõmustada on veel vara, on mu positsioon praegu kasumis, sest müüsin 1 WTI lepingu (100 barrelit) lühikeseks hinnaga 72,48 dollarit, mis oli üsna lähedal eilsele maksimaalsele hinnale 72,78 dollarit. Kas ma ei karda hinnahüpet ülespoole kui reservid on oodatust rohkem kahanenud? Kardan, sestap panin stop-lossi 73,06 dollari juurde.

Insysi suur kukkumine jäi tulemata

Selgus, et kõik negatiivne oli eile hinda sisse arvestatud ka ravimiarendaja Insys aktsiasse. Turu avanemisel tekkinud "okas" pühkis mu eile võetud lühikese positsiooni minema. Võtsin kiiresti uue lühikese positsiooni 50 aktsiaga, sest lootsin FDA nõuandva komitee istungi järgset suurt kukkumist.

Üllatuslikult aga ei peatatud aktsiaga kauplemist kogu istungi vältel. Takkajärgi tark olles oleksin pidanud vihjest aru saama: kui on oodata, et istungil on aktsiale suur mõju, pannakse aktsiaga kauplemine seisma, aga kui ei panda, siis järelikult suurt mõju pole.

Komisjon otsustas, nagu arvata oligi, et Insysi ravimikandidaadile ei tohiks turuluba anda. Selle peale aktsia küll kukkus, aga mitte nii palju kui lootsin. Selle positsiooni panen täna ilmselt kinni. Kui mõni idee ei tööta korralikult, tuleb ta maha jätta ja edasi liikuda, otsida töötav idee.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. May 2018, 12:31

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing