Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Leidsin sõiduplaanist järgmise rongi

10. august 2018, 14:35
Robot Regeneroni laboris.
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180810/TRADER/180819976/AR/0/AR-180819976.jpg

Olen otsustanud endale portfelli ühe biotehnoloogia aktsia positsiooni ikkagi hankida. Ja kui ühega õnneks ei lähe, tuleb proovida teisega.

Eile kirjutasin, et kavatsen võtta pika positsiooni TG Therapeuticsi aktsias, et mängida aktsia tõusule enne tähtsa ravimikatse tulemusi. Plaan oli siseneda 11,5 dollari tasemelt, mis on see tase, kus aktsia hind päev varem sulgus.

Kuid võta näpust, ma polnud piisavalt kiire. Aktsia avanes küll 11,45 dollari juures, kuid lippas siis kiiresti kõrgemale ja tõusis vahepeal isegi üle 12 dollari taseme. Veidi pärast avanemist sisestatud ostuorder jäigi täitmata.

Korraks kaalusin, kas peaksin limiithinnaga orderi üldse tühistama ja ostma positsiooni hoopis turuhinnaga. Kuid selline kihutavale rongile järele jooksmine ja täie kiiruse pealt vagunisse hüppamine ei ole kunagi hea taktika. Hiljem võib selguda, et ostetakse mitte ainult päeva kõrgeima hinnaga, vaid isegi pikema aja tipuhinnaga.

Mõistlik on siiski oodata veel mõnda aega – ehk tuleb võimalus osta mõnest hinnalohust. Ja kui ei tule, tuleb otsida edasisõitmiseks mõni teine rong.

Regeneron, gigant biotehhide seas

Selle viimase asjaga hakkasingi juba eile õhtul pihta, uurides biotehnoloogia „rongide” „sõiduplaani”. Ja leidsingi endale sobiva: Regeneron Pharmaceuticals.

Regeneron on biotehnoloogia idufirmade seast juba peaaegu välja kasvanud ettevõte. Üle 40 miljardi dollari ulatuva turuväärtusega on ta sektoris gigant, sest keskmise biotehhi turuväärtus jääb enamasti kaugele alla poole miljardi dollari. Tal on portfellis mitu edukat ravimit, näiteks allergiaravim Dupixent, silma kollatähni kärbumise ravim Eylea ning käärsoole vähi vastane Zaltrap. Ravimeid turustatakse koostöös farmaatsiahiiglaste Sanofi ja Bayeriga.

Augusti alguses teatas Regeneron teise kvartali tulemused, mis olid oodatust paremad ja tõstsid aktsia hinna 370 dollarilt 390 dollarile. Pidu ei kestnud aga kaua, sest selle nädala alguses tuli Regeneron lagedale uudisega, mis aktsia kursi taas 370 juurde tõi. Nimelt teatas firma, et on asunud vähiravimite alal koostööle teise biotehnoloogiaettevõttega Bluebird ja investeerib tolle aktsiatesse. Ehkki sisult positiivne uudis, lõi see turul siiski Regeneroni aktsia kursi tükk maad allapoole: investoritele ilmselt ei meeldinud, et Bluebirdi aktsiaid suure ülekursiga osteti.

Firmal on mitu rauda tules

Mina arvan, et kui esimene hoog üle läheb, nähakse turul, et Bluebirdi aktsiad on veel päris soodsalt saadud. Kuid see pole peamine põhjus, miks mina Regeneroni positsiooni tahan võtta.

Peamine põhjus on hoopis Regeneroni ravimiinkubaatoris, kust on peatselt uusi tibusid oodata. Juba turul müüdav Eylea ootab USA ravimiametilt (FDA) turustamisluba laiendatud näidustustele. Selle loa andmise – või andmata jätmise – tähtaeg on täna ja üsna tõenäoliselt tuleb uudis selle kohta kohe pärast turu sulgumist.

Aga see pole veel kõik, nagu telepoes öeldakse: laiendatud näidustuse turuluba ootab FDA-lt ka kõrge kolesterooli taseme ravim Praluent. See otsus peaks tulema hiljemalt 24. augustil.

Aasta tagasi kauplesid Regeneroni aktsiad 500 dollari tasemel. Minu hinnangul pole tollasega võrreldes ettevõte sugugi kehvemal järjel, pigem vastupidi. Loodan, et kaks lisanduvat turuluba nügivad aktsia hinda taas reipalt kõrgemale – kui just mitte 500 dollarini, siis näiteks 450 dollarini küll.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. August 2018, 14:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing