Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Mida soovitas osta Dr Elder?

12. september 2018, 16:38
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180912/TRADER/180919849/AR/0/AR-180919849.jpg

Osalesin Alexander Elderi koolitusel Tallinnas. Õppisin palju riskide juhtimisest ja sain teada, millal on parim aeg positsioonide avamiseks ja sulgemiseks.

Mulle väga meeldis dr Alexander Elderi fraas: "Ma vaatan alati esimesena instrumendi nädala graafikut (weekly chart). Alles seejärel vaatan, kuidas liigub päeva graafik (daily chart), kuna lühiajaline pilt võib mõjutada minu otsust ja analüüsi." Jälgisin ka praktikas Dr Elderi soovitust tehingu avamisel. Avasin pika positsiooni ja ostsin Weight Watchers International Inc.-i (WTW) 50 aktsiat hinnaga 70,28. Stop-loss on seatud hinnale 66,88 ning take-profit tasemele 76,84. Dr Elderi positsioon oli mahult oluliselt suurem, aga kuna mul on veel teisi avatud positsioone, siis võtsin pigem tagasihoidlikuma positsiooni.

Kõik Dr Elderi väljatöötatud indikaatorid on olemas ka MetaTrader 5 platvormil. Alexander Elder jälgis päevasel graafikul (D1) kaht indikaatorit, mis andsid lõpuks soodsa signaali pika positsiooni avamiseks. Dr Elderi üks reeglitest on, et positsiooni avamisel ei tohi risk olla suurem kui 2% kogu portfelli mahust.

Kasutasin enne positsiooni avamist riski kalkuleerimiseks MetaTrader 5 Supreme lisarakendust.

Kui tehnilist pilti lähemalt vaadata, siis tundub, et praegu on käimas korrektsioon. Pärast kiiret kasvu alates 2015. aastast on hind tõusnud mõnest dollarist kuni 100 dollarini. Praegu on korrektsiooni faas kestnud kolm kuud ja aktsia hind on puudutanud 65,07 dollarit. Indikaatorid annavad lootust pullidele ja kui indeksite kasv jätkub, siis on ka WTW aktsial head kasvuvõimalused. Dr Elder kontrollib alati ka ettevõtte tulemuste avalikustamise kuupäeva. Tehing oleks ära jäänud, kui lähiajal oleks ettevõtte tulemuste avalikustamine. Praegusel juhul oli tulemuste teavitamise aeg möödas ning kõik oli tehingu avamiseks sobilik. Nüüd jääb loota, et aktsia hind jõuab hinna sihttasemini ja me teenime hea kasumi.

Aktsia IPO oli 10 dollari juures, kuid peagi kasvas hind juba üle 25 dollari. Põhjus oli väga lihtne – suure koguse aktsiaid ostis Ameerika üks tuntumaid superstaare Oprah Winfrey. Pärast seda on aktsia hind tõusnud kümme korda. Ettevõtte fundamentaalsed näitajad on sealjuures keskmised: hinna-tulu suhtarv (P/E ratio) on 34 ja puhaskasumi marginal (net profit margin) 15%. Negatiivne on see, et näha on tugevat müüki suurimate omanike siseringist. Nende positsioon on langenud 71%. Ma loodan, et Oprah ei ole oma aktsiaid veel müünud…

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. September 2018, 16:37

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing