Kaupleja Alex • 12. aprill 2019 kell 3:00

Kuidas vältida börsikauplemisel hävingut

Igapäevaselt kaubeldes pole pääsu olukordadest, kus tuleb sulgeda kahjumlik positsioon. See on üks vastikumaid asju üldse, kuid siiski vähem ebameeldiv kui oma kauplemiskonto „läbi kärsatamine“. Riskihaldus on kauplemise alustala ja seda pole üldse keeruline teha.

Edukas riskihaldaja  Foto: AFP / Scanpix

Jälgisin suure huviga hea kolleegi investor Toomase esimest debüüti kauplemismaastikul ja mulle avaldas muljet see, kuidas ta kohe alguses määratles tehingu riskiks 1,5% oma ligi 316 000eurosest portfellist ja pani paika väljumise 10% kasumi saavutamise hetkel. Toomas oli nõus kaotama 5000 eurot, ehk 1,5 protsenti oma portfelli väärtusest üheks tehinguks. Tänu heale analüüsile ja tehniliselt õigele ajastusele oli tema tulemuseks üle 9% kasumit kõigest 2 päevaga.

Siit lingilt saate juurdepääsu kaupleja Alexi MetaTrader5 kauplemiskontole, kus on näha tehingute ajalugu ja avatud positsioonid.

Täpselt nii peame ka ka meie, päevakauplejad, oma kontosse suhtuma. Kauplemiskonto on ju meie töövahend ja selle kaotust ei saa endale kohe mitte kuidagi lubada. Peaaegu kõigil päevakauplejatel on ette näidata vähemalt 1 kauplemiskonto kaotus (loodetavasti harjutamiseks mõeldud demokonto), kus hirm pani reeglitest kõrvale kalduma ja oma kahjumis positsiooni kõrval palvetades raha hävingut kalapilgul jälgima.

Hiljem, kui suurem valu möödunud, on kõigil muidugi vähemalt sada head ideed, kuidas oleks saanud kaotust ära hoida või seda talutavale tasemele minimeerida.

Risk tehingu kohta võiks olla 1–2% konto summast

Tegelikult piisab täielikult ainult ühest lihtsast nipist, et kaotusi kontrolli all hoida, südamerahus tehinguid teha ja öösiti magada. See meetod peletab hirmu nii positsiooni sisenedes, kui ka sealt väljudes. Sseda tuleb rakendada enne igasse positsiooni sisenemist:

1. Pane paika suurim võimalik summa (ehk risk tehingu kohta), mida oled nõus ühe tehinguga kaotama. Kindlasti ei tohiks see olla suurem, kui 2% kauplemiskonto summast.

2. Enne positsiooni sisenemist määra kindlaks kui kaugele aktsiahinnast asetada stop-loss-order, ehk mis hinnatasemel peaks stopp olema sinu kauplemisstrateegiat arvesse võttes.

3. Arvuta välja aktsia hinna ja stopp-taseme vahe.

4. Jaga oma riskisumma aktsiahinna ja stopp-taseme vahega, niimoodi saad teada, kui palju aktsiaid tohid osta, et võimalik kaotus jääks talutava riski piiresse.

Kauplemiskonto USD
10 000
Riskimäär %2%
Risk USD200
Valitud aktsia hind ostuhetkel USD6
Stopp-tase: aktsia hind USD3,5
Risk aktsia kohta USD2,5
Osta saan maksimaalselt aktsiaid, tk80

Näide: Kauplemiskonto suurus on 10000 dollarit. Talutava riski määr on 2% ehk 200 dollarit. Leian hea ostukoha aktsial, mille hind on 6 dollarit. Arvestades oma strateegiat ja valitud aktsiat, annan aktsia hinnale tehingu ajal ruumi kukkuda 2,5 dollari võrra ehk maksimaalselt 3,5 dollarile (see teeb 42% ostuhinnast). Sinna asetan stopporderi, mis aktiveerub automaatselt sellel tasemel ja müüb kogu positsiooni. Olles nõus kokku kaotama 200 dollarit, siis aktsia kohta teeb see 2,5 dollarit ja et mitte ületada oma riskisummat, võin osta kokku 80 aktsiat.

Oluline on poole tehingu pealt reeglit muutma hakata ja stop-loss'i nihutama, sest siis juhtub täpselt see, millest juttu alustasin: kahjumis positsiooni kõrval palvetamine, et toimuks pööre. Kui aga sellist riskimatemaatikat järjekindlalt kasutada, annab see kauplemiseks vajaliku turvatunde, et pea selge ja meel rahulik hoida.

Hetkel kuum