Artikkel
 • Kuula

  7 kohustuslikku tootmistarkvara funktsiooni aastal 2023, mis aitavad juhtida tööstust tulemuslikumalt

  Hiljuti Eesti tootmisettevõtete seas läbi viidud uuring näitab, et digitaliseerimine ja automatiseerimine kogub aastast aastasse aina hoogu. 2021. aasta andmete alusel kasutab vähemalt osaliselt tarkvarasüsteemidega juhitavaid protsesse ja tööpinke enam kui 60% tootmisettevõtetest. Tarkvaraturul on aga saadaval mitmeid, nii lihtsamaid kui ka keerukamaid lahendusi, mida tootmisettevõte saab kasutusele võtta.

  Lisaks näitab kodumaist tootmistarkvara arendava IT-ettevõtte Astro Balticsi pikaajaline kogemus, et tarkvara kasutusele võtmisest tulenev rahaline ja ajaline efektiivsus katab esmased tarkvaraga seotud juurutuskulud juba esimese 12 kuu jooksul.
  Millised aga on need 7 olulist funktsiooni tootmistarkvaras, mis aitavad juurutuskulusid katta ning äriprotsesse efektiivsemalt ja tulemuslikumalt juhtida?
  1. Materjalivajaduste planeerimine (MRP) – reaalajas materjalivajaduse jälgimine ja ostuotsuste langetamine vastavalt tähtaegadele
  Sageli puudub tootmisettevõttel reaalajas ülevaade laos asuvate ning lattu tellitud või laost broneeritud materjalide reaalsest laoseisust. Keeruline ja aeganõudev on analüüsida materjalide saadavust vastavalt tootmistellimustele muutlikus turusituatsioonis.
  Materjalivajaduste planeerimine (MRP) on varude haldussüsteem, mis on loodud ettevõtete tootlikkuse parandamiseks.
  Tegemist on funktsiooniga, mis analüüsib toote retsepte, laovarude saadavust ja keskset tootmisplaani eesmärgiga arvutada materjalivajadused tootmisplaani täitmiseks.
  MRP soovitab reaalajas tootmistellimuste tähtaegu vastavalt materjali saadavusele, tootmisressurssidele, laovarudele ja tootmisele kuluvale tööajale.
  Lisaks suudab see arvestada ajanihet ning anda soovitusi juba töös olevate tootmistellimuste ümberplaneerimiseks juhul, kui materjali vajamise ja selle saabumise aeg ei ühti.
  Materjalivajaduste planeerimine (MRP) NOOMi tootmistarkvaras
  2. Dünaamilised ostusoovitused ja sisekäibedNOOMi tootmistarkvara annab ostusoovitusi vastavalt tootmistähtajale ja aitab liigutada materjale ladude vahel efektiivselt, lähtudes tootmisplaanist.
  Dünaamiliste ostusoovituste funktsioon võtab arvesse tootmistellimuste tähtaegu, laovarusid, hankija tarnepäevi, transpordi aegu, kauba miinimum- ja maksimumkoguseid ning tuleviku ostutellimusi.
  3. Ühe klikiga ülevaade tellimuste hetkeseisust – tootmistarkvaras peaks saama reaalajas ülevaate tellimuste (sh alamtellimuste) täitmisest. Tellimuste ülevaate funktsioon annab kasutajale detailse informatsiooni tööoperatsioonide staatusest pool- ja valmistoodete järgi.
  Tootmistellimuste ülevaade NOOMi tootmistarkvaras
  4. Erinevad omahinna arvutamise meetodid – äriprotsesside efektiivseks juhtimiseks on võimalus NOOMi tootmistarkvaras arvutada toote hind materjali lao keskmise hinna, viimase ostuhinna või tuleviku prognooshinna alusel.
  Tarkvara oluliseks funktsionaalsuseks on erinevate dünaamikatega igale tootele oletusliku omahinna arvutamine, võttes arvesse tööoperatsioone ja materjale.
  Omahinda saab arvutada projekti, kliendi, toote, lao- ja partiipõhiselt.
  Lisaks saab omahinda mõjutada hilisemate lisandunud ressursside kuludega ja hiljem on võimalik analüüsida retsepti arvestusliku omahinna ning tootmisomahinna erinevusi.
  5. Mobiilne laohaldus – inventuuri tegemine, tellimuste komplekteerimine ning materjalide ja kaupade arvele võtmine mugavalt Android-äpiga.
  Kiiremaks laohalduseks tuleb kasutusele võtta mobiilsed lahendused. Astro Baltics on loonud spetsiaalse rakenduse nimega Cloudicsi Laomees, mille abil saab teha kiirelt inventuuri, hallata laoriiuleid ning võtta mugavalt vastu ja komplekteerida kaupasid. Laomehe abiga paraneb laologistika ning suureneb käitluskiirus, väheneb töö käigus tekkivate vigade hulk ja paraneb tarne kvaliteet.
  6. Mobiilne raporteerimine – tööde alustamine ja lõpetamine tootmistasandil mobiilselt Android-rakenduse abiga.
  Tegemist on lihtsa ja mugava viisiga tootmistasandilt digitaalsel kujul andmete kätte saamiseks ning nende efektiivsuse mõõtmiseks.
  Planeerides ettevõttes tööaegasid ja ressursse, saab tootmisjuht suunata töid kindlatele isikutele või tootmisüksustele.
  Iga töötaja näeb seadmes just temale või tema tootmisüksusele planeeritud töid, vajaminevate materjalide loetelu, töö normaalaega, märkusi ja muud olulist infot.
  Rakenduse kasutaja saab valida tootmisseadme, alustada-lõpetada töid ja lisada kommentaare. Tootmisjuht, müügijuht ja teised volitatud isikud näevad tootmistarkvaras reaalajas tellimuste seisu.
  Mobiilse raporteerimise vaade Cloudicsi platvormil.
  7. Ülevaatlik juhivaade – kõik juhtimiseks vajalik üldinfo vaid ühe kliki kaugusel
  Ettevõtte juhile loodud dashboard peegeldab etteantud parameetrite alusel visualiseeritud andmeid, aidates analüüsida ettevõttes toimuvaid protsesse ja trende.
  Ülevaatlik juhivaade aitab teha õigeid otsuseid reaalajas muutuvate andmete põhjal.
  Vaade on seadistatav vastavalt ettevõtte enda soovidele.
  Näiteks saab luua analüüsvaate, kus on näha müügikäive, täitmata tellimuste maht, avatud müügitellimuste maht vastavalt seisundile (kinnitamata, tööd, valmis), tarnekindlus, valmistoodangu maht (eesmärk vs. tegelik).
  Dashboard on platvormivaba, mis tähendab, et sellele on võimalik ligi pääseda ükskõik milliselt seadmelt ning igast maailma otsast.
  Juhivaade Cloudicsi platvormil.

  BASIC tootmispakett digitaliseerimisega alustavale tootmisettevõttele: esmane ülevaade oma tootmisest juba 30 päevaga

  Oleme loonud BASIC tootmispaketi, mis on lihtne standardiseeritud tootmistarkvara ning katab ära väiksema tootmise põhivajadused.
  Pakett on loodud lähtuvalt turu vajadusest karbilahenduse põhimõttel. Lisaks tootmisele sisaldab BASIC pakett lao- ning müügifunktsionaalsusi: pakkumiste ja tellimuste koostamine, tootmise planeerimine, valmistoodangu müük, omahinna arvutamine, finantsarvestus jne.
  Tarkvararendi kuutasu on 249 € + km ja kogu tootmistarkvara juurutuse ühekordne maksumus 6000 € + km.
  See sisaldab endas juurutustöid, st seadistustöid, kasutajate loomist ja koolitust. Loe täpsemalt Basic tootmispaketi standardikirjeldust siit.

  Astro Balticsi jaoks ei ole ükski klient liiga suur ega liiga väike ja nad oskavad arvestada kliendi reaalsete vajaduste ja võimalustega. Kui mõni meie tööprotsess kaldub NOOMi standardist kõrvale, siis püütakse leida sellele alati nutikas lahendus, mis ei too kaasa ulatuslikku lisakulu tarkvaraarendusest, aga samas kohandab NOOMi piisavalt meie vajaduste järgi. Kas NOOM on ainus funktsionaalne tarkvaralahendus tootmisettevõttele? Kindlasti mitte. Aga kui eelistad teha koostööd muhedate inimestega, kes mõistavad lisaks oma erialale ka huumorit ja teisi inimesi, siis on Astro Baltics kindlasti hea valik!

  Krista Reimann
  Eesti mahetootmise lipulaeva La Muu ASi finantsjuht

  Kuidas Astro Balticsi tootmiskliendid BASIC paketiga alustavad?

  1. Toimub esmane kohtumine, kus ettevõte selgitab oma äriprotsesse ja väljakutseid. Lisaks tutvustame NOOMi tootmistarkvara ning selle funktsioone.
  2. Esimese kohtumise põhjal toimub esmane äriprotsesside kaardistamine ning lahenduste loogika loomine ja väljapakkumine.
  3. Klient saadab materjalide info ning Astro Balticsi meeskond valmistab ette virtuaalse või kohapealse demo, et tutvustada BASIC tootmispaketi alusel tulevikus tööle hakkavat tarkvara.
  4. Lahenduse sobivuse korral NOOMi seadistamine, sh erinevate dokumentide printvormide vormistamine. Lisaks kasutajate koolitamine, töökohtade ja serveri seadistamine ning konsulteerimine.

  AS BHC kasutab Astro Balticsi tootmistarkvara 2020. aastast. NOOMile üleminekule eelnenud juurutusperiood oli lühike, ettevõtte tööd minimaalselt häiriv ja professionaalselt korraldatud. Tänu tootmislahenduse heale seotusele NOOMi finants- ja palgamooduliga, mida oleme kasutanud aastast 2003, on selle kasutamine eriti efektiivne. Kiire omahinna arvutus jooksvatest toormehindadest, reaalselt kulunud tööajast ja seadmete hõivatusest lähtuvalt võimaldab minul ettevõtte juhina tootmise efektiivsuse monitoorimist otsepildis ja vajadusel ka võrgu kaudu. Kõik BHC tootmise eripäradest tulenevad arendused on asjaliku klienditoe vahendusel lahendatud paindlikult ja meie spetsiifilisi vajadusi silmas pidades.

  Kait Lukka
  Eesti juhtiva hüdrosilindrite tootja ASi BHC tegevjuht

  Tutvu NOOMi tootmistarkvara võimalustega!

  Eestis arendatav NOOMi tootmistarkvara aitab teil edukalt hallata ettevõtte tootmisprotsesse. Kõik terviklikult ühes tarkvaras: müügipakkumiste koostamine, materjalide tarnimine, tootmisprotsessid, tootmise planeerimine, valmistoodangu müük, omahinna arvutamine, finantsarvestus jpm.
  Tänu moodulitest koosnevale ülesehitusele on NOOMi majandustarkvara laia standardfunktsionaalsuse ja suure erilahenduste võimekusega.
  Küsimuste korral võtke meiega ühendust telefonil 628 0000 või [email protected]
  Astro Baltics – tarkvara teejuht tulevikku!
 • Hetkel kuum
Argo Alaniit: saagu „Welcome to Estoniast“ riiki tutvustav hotell
Käin välja idee ehitada kahe-kolme maailma suurima lennujaama lähedusse Eestit iseloomustav ja tutvustav butiikhotell kuni 200 numbritoaga, kirjutab Argo Alaniit arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Käin välja idee ehitada kahe-kolme maailma suurima lennujaama lähedusse Eestit iseloomustav ja tutvustav butiikhotell kuni 200 numbritoaga, kirjutab Argo Alaniit arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Tururiskid tõusevad: Lähis-Ida kriis eskaleerub, inflatsioon ja majandustulemused survestavad Wall Streeti
Kõik üksteist S&P 500’sse kuuluvat sektorit lõpetasid reede kahjumis. Aktsiaturud takerdusid peale raportit potentsiaalsest Iraani rünnakust Iisraeli vastu.
Kõik üksteist S&P 500’sse kuuluvat sektorit lõpetasid reede kahjumis. Aktsiaturud takerdusid peale raportit potentsiaalsest Iraani rünnakust Iisraeli vastu.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Graafikud: võrdle, kuidas sinu maakonnas ärid hakkama saavad
Kogu Eesti tundis 2023. aastal, kuidas majanduslikult keeruline aeg tegi oma töö. Ettevõtete koondamiste ja pankrottide tagajärjel vähenes töökohtade arv ja suurenes töötute hulk. Kuigi palgakasv jätkus, oli see hulga väiksem kui aasta varem. Vaatluse alla võtsime sel korral kaks maakonda, mis jäävad Harjumaalt ja Tallinnast vaadates Eesti teise otsa: Valgamaa ja Võrumaa. Need naabermaakonnad külgnevad Läti­ piiriga, mis võiks anda vähemalt geograafilise eelise ekspordiks.
Kogu Eesti tundis 2023. aastal, kuidas majanduslikult keeruline aeg tegi oma töö. Ettevõtete koondamiste ja pankrottide tagajärjel vähenes töökohtade arv ja suurenes töötute hulk. Kuigi palgakasv jätkus, oli see hulga väiksem kui aasta varem. Vaatluse alla võtsime sel korral kaks maakonda, mis jäävad Harjumaalt ja Tallinnast vaadates Eesti teise otsa: Valgamaa ja Võrumaa. Need naabermaakonnad külgnevad Läti­ piiriga, mis võiks anda vähemalt geograafilise eelise ekspordiks.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
Metallitööstus sunnib end raskel ajal vastu võtma iga töö
Ekspordile suunatud Viljandimaa metallitööstusettevõte Metest tunnetab praegu kõige raskemat aega. See tähendab, et enam ei saa valida tehtavat tööd, vaid vastu tuleb võtta kõik pakutav.Kuigi praegu valitseb majanduslikult keeruline aeg, kavatseb Metest Steel siiski kindlalt laieneda.
Ekspordile suunatud Viljandimaa metallitööstusettevõte Metest tunnetab praegu kõige raskemat aega. See tähendab, et enam ei saa valida tehtavat tööd, vaid vastu tuleb võtta kõik pakutav.Kuigi praegu valitseb majanduslikult keeruline aeg, kavatseb Metest Steel siiski kindlalt laieneda.
Üks Eesti parimaid juhte otsib töötajate palkamisel vau-tunnet
Inimeste palkamisel organisatsiooni mängib rolli tunne, kui pärast vestlust on vau-tunne, siis on hästi, ütles OIXIO Grupi juhatuse esimees Ivo Suursoo.
Inimeste palkamisel organisatsiooni mängib rolli tunne, kui pärast vestlust on vau-tunne, siis on hästi, ütles OIXIO Grupi juhatuse esimees Ivo Suursoo.
Kas rohepööre tähendab eurokommunismi? Või on see lihtsalt üks utoopia?
Küsimusele, kas rohepööre tähendab seda, et oleme sunnitud hakkama ehitama eurokommunismi, vastab Erik Moora, et kahetsusväärselt on keskkonnateemad, mis muidu vabades ühiskondades ei ole vaidlusobjekt, ära ideologiseeritud, nii et praegu näeme, kuidas poliitilised vastased vaidlevad mitte sisu üle, vaid selle üle, miks midagi teha ei saa. Samas on ilmne, et kuna inimtegevus ületab planeedi talumisvõime piire mitmekordselt, pole samamoodi jätkamine võimalik.
Küsimusele, kas rohepööre tähendab seda, et oleme sunnitud hakkama ehitama eurokommunismi, vastab Erik Moora, et kahetsusväärselt on keskkonnateemad, mis muidu vabades ühiskondades ei ole vaidlusobjekt, ära ideologiseeritud, nii et praegu näeme, kuidas poliitilised vastased vaidlevad mitte sisu üle, vaid selle üle, miks midagi teha ei saa. Samas on ilmne, et kuna inimtegevus ületab planeedi talumisvõime piire mitmekordselt, pole samamoodi jätkamine võimalik.
Volkswagen Golf 50: kuidas Põrnika järeltulijast kujunes hea auto mõõdupuu
Märtsi lõpus möödus pool sajandit päevast, mil algas Volkswagen Golfi tootmine. Ikoonilise Põrnika järeltulijast sai ettevõtte jaoks veelgi olulisem mudel.
Märtsi lõpus möödus pool sajandit päevast, mil algas Volkswagen Golfi tootmine. Ikoonilise Põrnika järeltulijast sai ettevõtte jaoks veelgi olulisem mudel.
Riisalo tahab töötutoetust kärpida Maksutõus soolas
Majandusminister Tiit Riisalo plaanide järgi saaks riigieelarvest kokku hoida 60 miljonit eurot, kui töötutoetuste maksmine uue reformiga katta töötukassa kogutavate kindlustusmaksetega.
Majandusminister Tiit Riisalo plaanide järgi saaks riigieelarvest kokku hoida 60 miljonit eurot, kui töötutoetuste maksmine uue reformiga katta töötukassa kogutavate kindlustusmaksetega.
Armin Karu avas taas rahakotirauad: maksuamet sai kätte viimased miljonid
Suures maksuskeemis peamist rolli mänginud ärimees Armin Karu maksis riigile ära viimase osa summast, millest riik oleks varem napilt ilma jäänud.
Suures maksuskeemis peamist rolli mänginud ärimees Armin Karu maksis riigile ära viimase osa summast, millest riik oleks varem napilt ilma jäänud.