4. jaanuar 1996 kell 22:00

Idabörsidel tasub kaubelda

Kohaliku turu nõude kohaselt ei ole paljudes pankades konto avamise minimaalsumma kuigi suur -- umbes 3500 Eesti krooni. Lisaks tuleb tasuda ülekandekulud, mis on väiksemate summade puhul üks protsent ülekandest.

Nii konto avamise minimaalsummas kui ülekandekuludes on sageli võimalik jõuda vastastikusele kokkuleppele.

Konto avamise dokumentide vormistamine võib tekitada probleeme, kuid kui konto on avatud, saab kõik tehingud sooritada faksi ja telefoni teel.

Analüütikute hinnangul on kõnealusedd börsid veel raskesti prognoositavad, kuna nad on tegutsenud lühikest aega ning neil on struktuuri- jm probleeme. Kuid suurele riskile vaatamata võib seal kogenud maakleri abiga ka väikeinvesteerija teenida korralikke dividende.

Kui kommunist Aleksander Kwasniewski võitis presidendivalimised, siis Varssavi börsil kursid esialgu langesid, kuid hakkasid tasapisi tõusma ning turg jäi äraootavaks.

Eksperdid kinnitavad, et Poolas ei maksa poliitikute mõju majandusele üle hinnata. Turumajandus on juurdunud ning Kwasniewski on kindlalt deklareerinud, et ta tahab juhtida Poola NATOsse ja Euroopa Liitu.

Välismaa investeerimispankade analüütikud peavad Varssavi börsi tulevikuväljavaateid väga heaks ning kursside tõusupotentsiaal on isegi kuni 50%. Nii väita annab alust asjaolu, et aktsiad on madalalt hinnatud, välishuvi on suur ning majandus on suhteliselt korras.

Poolakad püüavad vältida t?ehhide vigu, kes massprivatiseerimise käigus noteerisid korraga liiga palju firmasid, mistõttu investeerijate nõudlus jäi väikeseks. Poolas on otsustatud nüüd 514 riigiettevõtet erastada fondide kaudu, mille osanikuks poolakad saavad hakata. Edaspidi vahetatakse osakud vähehaaval börsiaktsiate vastu. Välismaalased kohe fondiosakuid osta ei saa, kuid järelturul on see võimalik.

Praha börsil tegutseb aktiivselt USA Michael Dingman, mis on saanud domineeriva positsiooni paljudes T?ehhi ettevõtetes ja viimati ühes televisioonifirmas.

Praha börsi indeks on üsna nukralt langenud, kuid Dingmanil on õnnestunud osa firmade aktsiad kergitada ning paljude arvates läheb börsil kevade poole vilkaks.

Praha börs jätkab pärast jõulupuhkust tegevust 8. jaanuaril uutes ruumides ja uue paindlikuma tehingusüsteemiga.

T?ehhi tugev majandus ootab investeeringuid T?ehhi aktsiatesse, kuid seni on kehvalt toiminud aktsiaturg takistanud kursside tõusu.

Budapestis loodavad investeerijad, et uued erastamised, näiteks energiafirmade ja telekommunikatsiooni alal, muudavad seni unisevõitu Budapesti börsi aktiivsemaks.

Välismaa huvi tõusu Kesk-Euroopa börside vastu näitab rohke neil börsidel investeerivate aktsiafondide teke.

Isegi väga ettevaatlikud Saksa pangad on asunud kiiresti fonde looma, sest järjest rohkem sakslasi on huvitatud idanaabrite majandustõusu pealt teenimisest. DI

Hetkel kuum