21. veebruar 1996 kell 22:00

Esimesed võlakirjad kinnisvaratagatisega

Emissioon erineb seni läbiviidutest sellega, et emissiooni kestel võib tagatiseks olevaid hooneid vahetada. See tähendab, et ükski panditud hoonetest ei pea jääma panti paariks aastaks, mis on emissiooni tähtaeg. Ainus ettekirjutus tagatise vahetamisel on pantide võrdne väärtus.

Margus Haua sõnul plaanib Ober Haus pantida kaks hoonet ning emmissioonist saadav raha paigutatakse panditud hoonete seisukorra parandamisse. Parandatud hoonete müügist saadav tulu paigutatakse teistesse kinnisvara arendusprojektidesse.

Haua sõnul on tagatise vahetamine vormiliselt üsna lihtne ja paari päevaga teostatav.

Emissiooni läbiviija on Hansa Investeeringute AS. Pärast emissiooni registreerimist väärtpaberidepositooriumis, müüakse see paari nädala jooksul Eesti turul. Investoreid võib tulla viis kuni kuus, ütles Hansa Investeeringute projektijuht Tarmo Jüristo. Ta lisas, et emissiooni intressimäär on mõnevõrra madalam, kui seda on pankade laenuintressid.

Pandi pidajaks jääb Hansapank, kelle kohustus on kinnisvaratagatiste väärtusi jälgida. Kinnisvaraobjektide objektiivne hindaja on ERI Kinnisvara.

Jüristo sõnul on Eestis võlakirjade müügi puhul kinnisvarapandi üleminek uuele omanikule seadusega keeruliselt lahendatud. Mujal maailmas läheb pant automaatselt üle uuele omanikule, kuid Eesti tingimustes tuleb see tagada hulga lepingutega, rääkis Jüristo.

Kinnisvarafirma Ober Haus omanikud on eraisikutest Paul R. Oberschneider ning kaks fondi. Firma aktsiakapital on 3,6 miljonit krooni ja omakapital 4,7 miljonit krooni.

Firma möödunud aasta bilansimaht oli 9,5 miljonit krooni ja tulude maht firmal 2,4 miljonit krooni. Möödunud aasta lõpuks oli firma kahjumis, kuid käesolevaks aastaks kavandatakse firmale kasumit.

«Sellelaadseks emissiooniks on Eesti turul vaid üksikud teised kinnisvarafirmad, sest see nõuab hulgaliselt tööd ja põhjalikku ettevalmistamist,» lisas Margus Haud Ober Hausist.

Võlakirjade emissioon on kinnisvara turule täiendav kapitali allikas, mida senimaani kasutatud pole, ütles Margus Haud. Emissiooni õnnestumisel kavandab Ober Haus järgmist võlakirjade emissiooni juba sama aasta suvel.

Hetkel kuum