5. märts 1996 kell 22:00

Turism alkoholivabaks

Umbes kuu aega tagasi tuli Soome valitsus lagedale ülla ideega -- piirata Soome sisseviidava alkoholi hulka korra ja rahva tervise huvides, ning mis peamine, riigi saamata jäänud maksude kättesaamiseks.

Soome valitsuse väitel on riigil sissetoodava alkoholi tõttu jäänud saamata 800 miljoni marga ulatuses makse. Samas vähenes Soomes eelmisel aastal alkoholi müük vaid 0,3%. Kui võtta ametliku statistika põhjal alkoholimaksu summaks 6,8 miljardit marka, siis peaks välja pakutud 800 miljoni puhul olema alkoholi müük vähenenud vähemalt 10--15%. Isegi Alko on tunnistanud, et nendegi müük langes eelmisel aastal vaid 2,2%.

Kas pole Soome valitsuse käitumise psühholoogiliseks taustaks altminek oma euroeufoorilistes ennustustes ja valimislubadustes? Majanduskasv on jäänud oodatust väiksemaks, tööpuudus kahanemise asemel hoopis kasvab jne.

Seos Eestiga. Esiteks: kavandatava ettepaneku vastuvõtmise korral võib oodata kõiki Soome suunduvaid reisijaid ees tõsine katsumus tolli läbimisel. Seaduse järgimine tähendaks iga reisija kontrollimist tollis nii alkoholikoguse kui ajapiirangute osas, millega kaasneks tollivärava ummistumine.

Teiseks tooks tax-free piiramine kaasa laevapileti hinna tõusu. Praeguste piletihindade juures aitab laevu käigus hoida just tax-free kaubandus. Kui arvestada, et eelmisel aastal kaotasid Eesti laevad juba niigi ligi 20% turust soomlastele, polegi viinaralli lõppemisega seostatav kuni 30protsendiline turistide arvu vähenemine nii väheoluline. Ei saa ju kõik laevafirmad oma sõidugraafikuid nii seada, et viimane kui üks laev 20 tunni ajapiiragu ületamiseks öö läbi merel ulbiks. Ja kui saaksidki, siis vaevalt eestlased sellest vaimustuksid.

Hetkel kuum