6. märts 1996 kell 22:00

Eesti saab lõhkeaine tehase vähemusaktsiad

Eelmisel nädalal Saksamaal peetud nõupidamisel Eesti Põlevkivi ja firma Dynamit Nobel GmbH esindajate vahel lepiti kokku Eestisse lõhkeainetehase rajamiseks loodava ühisfirma põhikirja enamikus punktides, ütles Eesti Põlevkivi peadirektori asetäitaja arengu alal Agu Siim.

Siim rääkis, et lõhkeainetehase rajamine läheb maksma umbes 140 miljonit krooni. Sakslased saavad suurema osaluse firmas seetõttu, et nad toovad ehitatavasse tehasesse oma tehnoloogia ja seadmed ning koolitavad töötajad välja, lisas ta.

Siimu sõnade kohaselt on tehase rajamisel lähtutud sellest, et tootmisvõimsus kataks Eesti Põlevkivi lõhkeainevajadused. Aastas vajab Eesti Põlevkivi kaevandamiseks 22 000 tonni lõhkeainet.

Praegu ostab Eesti Põlevkivi nimetatud koguse lõhkeainet sisse Venemaalt ja Ukrainast. Kuna lõhkeaine hind Venemaal tõuseb, on tulevikus kasulikum toota lõhkeainet Eestis.

Eesti Põlevkivi haldusnõukogu esimees Tiit Männiksaar rääkis, et erastamisagentuurist ja rahandusministeeriumist on ühisfirma loomiseks kogu vajalik kooskõlastus saadud. Firma asutamise peab heaks kiitma ka valitsus.

Valitsus ei saa hakata ühisfirma küsimust arutama enne, kui põhikirja projekt pole saanud mõlema osapoole heakskiitu, lausus Männiksaar. Ta lisas, et Eesti Põlevkivi restruktureerimiskava heakskiitmisega on valitsus andnud oma positiivse hinnangu ka lõhkeainetehase rajamiseks.

Eesti Põlevkivi loodab lõhkeainetehase tööle rakendada järgmisel aastal, praegu on käimas projekteerimine. Ühisfirma loomine viibib ka lahendamata maaküsimuse tõttu, ütles Eesti Põlevkivi peadirektori asetäitja kaubanduse alal Ivar Kukk.

Hetkel kuum