6. märts 1996 kell 22:00

Välisfirmad ei ilmuta huvi Rakke lubjatehase vastu

«Rakke lubjatehas ei kuulu Nordkalki huvisfääri,» teatas Rootsi firma Nordkalk Storugns president Kaj Gustafsson. Tema sõnul on erastamisagentuur tundnud huvi, kas Nordkalk osaleb lubjatehase erastamisel. Firma on teatanud oma huvi puudumisest ja seetõttu pole ka mingeid läbirääkimisi agentuuriga peetud, kommenteeris Gustafsson.

Nordkalk Storugnsi president kinnitas aga, et firma teeb erastamisagentuurile lähipäevil pakkumuse RdE Vasalemma Kivi vara erastamiseks.

Rakke lubjatehase erastamise vastu on varem huvi tundnud ka Kehra tselluloosi- ja paberitööstuse ostnud Tolaram Group, sest Kehra tehas on suurim Rakke lubja tarnija.

Tolaram Groupi peadirektori abi Katrin Reinaste ütles, et mingisugune huvi lubjatehase vastu oli ja ettevõtte esindajad tutvusid tehasega sügisel. Huvi pole aga konkreetne ja Tolaram Group pakkumust ei esita, väitis ta.

«Kui Rakke lubjatehas ära osta, tekivad kohe toodangu turustuse probleemid,» põhjendas Reinaste erastamisest loobumist.

Erastamisagentuuri peadirektor Väino Sarnet ütles, et Rakke lubjatehase erastamiseks peetud senistele läbirääkimistele tuginedes võib eeldada vähemalt ühe arvestatava pakkumuse esitamist.

Rakke lubjatehase erastamiseks esitab kindlasti pakkumuse tehase töökollektiivi ja ASi EDK baasil moodustatud AS Põhjataevas, kinnitas EDK juhatuse esimees Hillar Kangur.

Põhjataeva varasema pakkumuse, kus tehase ostuhind oli pool miljonit krooni, tunnistas erastamisagentuur ebapiisavaks. Põhjataeva aktsionärid leidsid eelmisel nädalal, et nende pakkumus võib tõusta kuni kaks korda.

Balti riikide suurima lubjatehase projektvõimsus on 153 000 tonni lupja aastas. Viimane projektvõimsuse lähedase tootmismahuga aasta oli 1991, kui Rakkes toodeti 132 000 tonni lupja.

Ajutised tootmisseisakud algasid tehases 1992. aasta augustis. Rakke lubjatehase viimane ahi jäi seisma kuu aega tagasi müügiraskuste tõttu.

Tehase peadirektori Boris Lehtla sõnul on praegu müümata veel pool laovarudest ehk 400 tonni lupja. Ahju taaskäivitamine tuleb kõne alla pärast varude realiseerimist, lisas ta.

Praegu tegeleb Rakke lubjatehas purustatud lubjakivi tootmisega, mida kasutatakse põllumajanduses jõusööda valmistamisel.

Väino Sarneti sõnul arutab erastamisagentuuri nõukogu Rakke lubjatehase erastamist 13. märtsil.

Hetkel kuum