20. märts 1996 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

Soome parlamendi liikmed pooldavad valitsuse ettepanekut alkoholi sisseveo piiramise kohta lühiajalistelt reisidelt.

Rahvasaadik Juhani Alaranna sõnul võiksid ministrid ja rahvaasemikud ning juhtivad riigiametnikud näidata alkoholitarbimise vähendamisel isiklikku eeskuju.

Alaranna tegi parlamendile ettepaneku korraldada valitsuses ja parlamendis kainusenädal, mille jooksul poliitikud alkoholi ei tarbi.

Valitsus kavatseb keelustada alkoholi sisseveo lühiajalistelt, eeldatavasti alla 20tunnistelt reisidelt pärast seda, kui parlament on seaduse heaks kiitnud.

Alkoholi sisseveo piiramisega loodab Soome valitsus riigikassasse lisada 250--300 miljonit marka aktsiisi ja maksudena. STT-BNS

Välisinvesteeringud Venemaale möödunud aastal suurenesid, kuid jäid endiselt suhteliselt madalale tasemele, teatas riigi majandusministeerium.

Ministeeriumi teatel tehti möödunud aastal Venemaale välisinvesteeringuid 2,8 miljardi dollari ulatuses ehk ligi kolm korda rohkem kui 1994. aastal.

Välisinvestorid paigutasid möödunud aastal Vene majandusse ka 850 miljardit rubla.

Otseinvesteeringuid tehti 1,88 miljardi dollari ning 653 miljardi rubla eest.

Portfelliinvesteeringuid oli 30 miljoni dollari ning 42 miljardi rubla eest, kusjuures välislaenude maht kasvas 890 miljoni dollari ja 155 miljardi rublani.

29 protsenti investoritest on ameeriklased, 15 protsenti ?veitslased ja kümme protsenti sakslased. AP-BNS

Kolmapäeval algasid Genfis kõnelused Hiina vastuvõtmise üle maailma kaubandusorganisatsiooni (WTO) liikmeks.

Hiina esitas WTOsse astumise avalduse juba 1986. aastal tollasele üldisele tolli- ja kaubanduskokkuleppele (GATT).

Läbirääkimised on aga seni veninud seoses Hiinas levinud videokassettide, CDde ja arvutitarkvara piraatlusega ning Ameerika Ühendriikide ja teiste lääneriikide nõudmisega, et Hiina astuks maailmaorganisatsiooni liikmeks arenenud maana, mitte arenguriigina.

Arvestades Hiina sõjaväemanöövreid Taiwani lähedal ning Pekingi otsust piirata välismaiste majandusinformatsiooniagentuuride tegevust, ei loodeta ka sellest kõneluste voorust otsustavat läbimurret. AP-BNS

Töökohtade arv Helsingis on viiendiku võrra langenud ning on esimest korda 25 aasta jooksul alla 300 000 ehk kuuekümnendate aastate tasemel.

Helsingi linna infokeskuse andmeil on pealinnas kadunud üle 80 000 töökoha.

Kõige rängemalt on majandusseisak tabanud ehitustööstust, kus töökohtade arv on vähenenud poole võrra.

Tööstuses kadus igast viiest töökohast kaks ning kaubanduses ja transpordis on parimate aegadega võrreldes kadunud kolmandik töökohtadest.

Ainsana on töökohti juurde tekkinud informatsioonitööstuses, majutus-, toitlustus-, tervishoiu- ja sotsiaalsektoris. STT-BNS

T?ernobõli tuumaelektrijaam, kus 1986. aasta aprillis juhtus rahuaja suurim tuumakatastroof, on sunnitud ühe reaktoritest sulgema, kuna puudub raha kütuse ostmiseks, teatas Ukraina kõrge ametiisik.

Ukraina tuumaenergiaameti nõunik Oleksander Zinjuk ütles, et maailma suuruselt kolmas tuumareaktor võidakse sulgeda juba nädalavahetusel. «Raha tõepoolest ei ole ning seetõttu ei ole meil kütust. Keegi ei maksa elektri eest ning tulemuseks on suletud ring,» ütles ta.

Hetkel võlgnevad energiatarbijad Ukraina tuumasektorile 500 miljonit dollarit. REUTER-BNS

Poola ja Venemaa välisministri kõnelustel Varssavis teatasid Poola esindajad, et transiidikoridori rajamise küsimus tuleb pidada ammendatuks, kuna jutud sellest on lihtsalt arusaamatus.

Transiidikoridori küsimus tõusis päevakorda veebruari lõpul, kui Venemaa president Boriss Jeltsin ja Valgevene riigipea Aleksandr Luka?enko tegid ettepaneku rajada transpordikoridor Kaliningradi enklaavist Venemaale Poola ja Valgevene kaudu.

Poola president Aleksandr Kwasniewski tegi tookord avalduse, milles väitis, et mingisugust Kaliningradi oblastist Poola kaudu kulgevat transiidikoridori ei tule «eeskätt keskkonnakaitse kaalutlustel».

Ka Poola ajalehed reageerisid Vene ja Valgevene presidendi ettepanekule negatiivselt.

Poola välisministeeriumi kinnitusel pole ei Venemaa ega Valgevene teinud Poolale ametlikku ettepanekut transpordikoridori ehitamise üle läbirääkimisi alustada. BNS

Hetkel kuum