18. juuni 1996 kell 22:00

Peaminister kirjutas alla valuutafondi memorandumile

Vähi ütles teisipäeval valitsuse pressikonverentsil, et IMF tunnistab Eesti majanduspoliitika edukust. Samas peab Eesti tema sõnul edaspidigi täitma tasakaalustatud eelarve nõudeid.

Peaministri hinnangul on IMFi tingimused valitsusele laenude võtmiseks küllaltki ranged. Ta märkis, et allkirjastatud memorandumi kohaselt võib Eesti valitsus võtta laene kuni 1,4 protsenti rahvuslikust kogutoodangust ehk 720 miljonit krooni.

Keskvalitsuse laenuvõimaluste nõuded lähevad veelgi rangemaks, kuna järgmise memorandumi kohaselt võib Eesti võtta laenu kuni 320 miljonit krooni, lisas Vähi.

Kuna memorandum puudutab Vähi sõnul kogu keskvalitsuse eelarvet, kehtivad sellest tulenevad ranged nõuded ka kohalikele omavalitsustele.

Memorandum jõustub tänavu 30. juunil ja kehtib kuni tuleva aasta 1. juulini.

IMFi esindaja Eestis Basil Zavoico ütles eelmisel nädalal, et memorandumi põhiseisukohad on eelnevate Eesti poolt IMFile esitatud memorandumitega võrreldes jäänud enam-vähem samaks.

Zavoico märkis, et IMFi memorandum rõhutab majanduspoliitika jätkumist, mis on juba Eestis olnud edukas. See on valuutakomitee süsteem, konservatiivne fiskaalpoliitika, avatud kaubandus ja valuutavahetuspoliitika ning erastamise jätkamine, selgitas ta.

Memorandum keskendub avaliku sektori defitsiidile, mis rahvusvahelise valuutafondi hinnangul kasvab tänavu mulluselt ühelt protsendilt nelja protsendini sisemaisest kogutoodangust. BNS

Hetkel kuum