10. november 1996 kell 22:00

EMEXi ja Liviko aktsiatele prognoositakse ülikõrgeid hindu

«Suhtume sellesse kindlasti positiivselt,» rääkis Hansa Asset Management tegevdirektor Raul Malmstein. «See on turu jaoks meeldiv uudis, sest neid ettevõtteid nähakse ilmselt edaspidi ka börsi nimekirjades.»

Hoiupanga aktsiaturgude osakonna juhataja Charley Viikbergi hinnangul võib pidada tõenäoliseks, et suuremad investeerijad jäävad sellest erastamistehingust kõrvale.

«Arvan, et toimub eraisikutepoolne jõhker ülemärkimine, mille tulemusena hind läheb üle mõistuse kõrgeks ning suuremate investorite pakkumused ei küüni tasakaaluhinnani,» selgitas Viikberg.

Seda seisukohta jagab ka Raul Malmstein, kelle arvates pidanuks riik küll rohkem aktsiaid korraga müüki panema.

«Saan aru, et riigil on soov kombata turgu ning samas tahetakse ka rohkem EVPsid turult ära korjata,» lisas Viikberg. «Mõlemat eesmärki korraga täita ei saa ja ma usun, et toimub turuhinnast tunduv ülemärkimine.»

Mõlemasse ettevõttesse suhtuvad eksperdid soodsalt, kuid paremaid tulevikuväljavaateid prognoositakse siiski Livikole.

«Nad on oma valdkonnas suhteliselt suure turuosaga ja nende potentsiaal peaks hea olema,» kommenteeris Rain Malmstein. «Iseküsimus, kuidas nad suudavad oma probleeme lahendada ja turul ka edaspidi läbi lüüa.»

Viikbergi sõnul on EMEX ja Liviko nimed, mis on inimeste teadvusse salvestunud kindlate ning kasumlike ettevõtetena.

«Selles osas annaks nendega võrrelda ka Eesti Gaasi,» rääkis Viikberg. «Mõlemad on turul monopoolses seisus ja seni suhteliselt normaalsete majandustulemustega. EMEXi tulevik on siiski tumedam ja usun, et selliseid kasumeid, nagu seni on olnud, sealt kaua ei tule. Liviko on hea perspektiiviga ettevõte, mille majandustegevus sõltub kahjuks aga suhteliselt palju riigi sisepoliitilisest olukorrast, aktsiisidest, tollitööst jms.»

Seoses Liviko ja EMEXi aktsiate avaliku müügiga EVP hinna muutust eksperdid ei prognoosi.

«Aktsiate arv on piiratud, käimas on veel ka Hüvitusfondi emissiooni märkimine ning kuna EVP hind on juba suhteliselt kõrge ja potentsiaalsed institutsionaalsed investorid on varem EVPsid varunud, siis ei ole minu meelest hinnatõusu ette näha,» selgitas Malmstein.

«18--19 sendi juures on suhteliselt suur eraisikute müügihuvi, mistõttu üle selle vaevalt et EVP hind tõuseb,» lisas Viikberg.

18. novembrist 9. detsembrini toimuva avaliku müügi käigus müüb erastamisagentuur 500 000 EMEXi aktsiat ja 186 375 Liviko aktsiat. Mõlema ettevõtte aktsiate nimiväärtus on kümme krooni. EMEXi ja Liviko aktsiate omandamiseks saab teha kaht tüüpi pakkumusi -- hinnaga ja hinnata. Iga investor saab teha ühe hinnata ja kuni kaks hinnaga pakkumust. Enampakkumise viib läbi pankade kaudu väärtpaberite keskdepositoorium.

EMEXi kasum oli 1995. a 40,869 mln krooni ja käive 386,127 mln kr. Ettevõte tegeleb vanametalli töötlemise ja ekspordiga. Liviko kasum oli 1995. a 53,797 mln kr ja käive 645,9 mln kr. Ettevõte on Eesti suurim kangete alkohoolsete jookide tootja.

Hetkel kuum