12. november 1996 kell 22:00

Linnamaa läheb kallimaks

Riigi maa-ameti spetsialist Aivar Tomson ütles, et põllumajandusmaa keskmine maksustamishind võib prognooside kohaselt väheneda poole võrra. Kui 1993. a oli põllumajandusmaa keskmiseks maksustamishinnaks 6800 kr/ha, siis uue hindamise tulemusena väheneb see ligikaudu poole võrra.

Tomsoni sõnul on põllumajandusmaa osas kehtinud siiani madalaim, 0,3--0,7% maksumäär. Üldjuhul on valitud keskmine ning seega on maksumäär põllumajandusmaale 0,5%, sõnas Tomson.

Uute maksustamishinda-de määramise järel võisid kõik tutvuda uute hindadega kohalikes omavalitsustes ning tutvumisaeg oli 20 kalendripäeva. Maamaksu vähendamiseks tuleb maaomanikul tasuda kautsjon nõude suurusele vastavas summas vahemikus 100--500 krooni, ütles Tomson.

Kuna praegune korraline hindamine toimus turuväärtuse järgi, siis tõusevad linnades maa maksustamishinnad ning sellest lähtuvalt ka maamaks, ütles Tomson.

Sellest tulenevalt kujunevad Tallinnas kõige kallimateks linnaosadeks Pirita, Merivälja ja Maarjamäe.

Tallinna linnaplaneerimisameti andmetel on ühe Pirital müüdud krundi ruutmeetri eest makstud isegi 600 kr. Uueks maksustamishinnaks kujuneb Pirital 225 m², millest igaaastane maksumäär on 18 kr ruutmeetrilt.

Kuni uue seaduse vastuvõtmiseni kehtib omanikule maksumäär piirides 0,8%--1,2%, tulevikus võib maksumäär Tomsoni sõnutsi jääda piiridesse 0,5--2,0%.

Tomsoni sõnul toimus seekordne maa hindamine maa turuväärtust arvestades. Turuväärtuse määramiseks kasutatakse muu hulgas ka infot müügi- ja renditehingute kohta.

Viimane maa korraline hindamine toimus 1993. aastal.

Järgmise korralise hindamise võib Tomsoni sõnul teha juba järgmisel aastal, kuid see sõltub valitsuse otsusest.

Hetkel kuum