5. jaanuar 1997 kell 22:00

Erimeelsused püsivad

Helmut Kohl oli esimene lääne liider, kes kohtus president Boriss Jeltsiniga pärast tolle tervenemist. «Mul on väga hea meel jälle kohtuda. On väga tähtis, et sa oled tagasi Kremlis,» ütles Kohl.

Pärast kohtumist antud pressikonverentsil ütles Helmut Kohl, et kohtumine aitas lahendada erimeelsusi Venemaaga NATO laienemise küsimuses. Vene presidendi pressiesindaja Sergei Jastrzhemski aga jahutas Kohli optimismi ja rõhutas, et Boriss Jeltsin ei pehmendanud oma vastuseisu Põhja-Atlandi liidu laienemisele. Jastrzhemski kinnitas, et lahkarvamustele vaatamata kahe riigi liidrid jätkavad läbirääkimisi Venemaa-NATO teemal.

Kohl tõdes Moskvast 100 km kaugusel jahimajas toimunud läbirääkimiste järel, et vaadete erinevusest hoolimata arendasid pooled edasi mitmeid ideid, mida ta kavatseb NATO-kolleegidega edasi arutada.

«Külma sõja aegne umbusk peab kaduma. Ja selleks pakuvad lähikuud võimalust,» ütles Saksamaa kantsler. «Loodame sel aastal leida ratsionaalse lahenduse, mis võimaldaks NATO-l laieneda, ilma et tekiks uusi eraldusjooni ning mis ühtlasi arvestaks kõigi osapoolte julgeolekuhuve.»

Kui NATO välisministrid otsustasid eelmisel kuul, et esimestele riikidele tehakse NATOsse astumise ettepanek juulis, ning ühtlasi pakuti Venemaale kindlat osa Euroopa kaitsekorralduses, siis Moskva oli jäigalt selle vastu. Põhjuseks tõi ta asjaolu, et see ohustab tema julgeolekut ning on alandavaks kinnituseks suurriigi staatuse minetamisest.

Paljud lääne vaatlejad on Moskva reageeringutest välja lugenud, et Venemaa on mingil määral leppinud NATO laienemise esimese lainega, kuid võtab ülijäiga hoiaku NATO laienemise suhtes.

Boriss Jeltsin kavatseb lähiajal kohtuda veel Prantsusmaa presidendi Jacques Chiraci, Briti peaministri John Majori ja ELi eesistujamaa Hollandi peaministri Wim Kokiga. Märtsis sõidab Jeltsin USAsse. REUTER-ÄP

Hetkel kuum