Vastavalt CNNi ja USA Today neljapäeval korraldatud avaliku arvamuse küsitlusele kiidab Bill Clintoni se-nise tegevuse presidendina heaks 62% vastanutest, mis on talle avaldatud kõrgeim toetus alates 1993. a Valgesse Majja tulekust. USA vii-mase nelja aasta majandusega on rahul 58% vastanutest, võrreldes 25 protsendiga 1993. a. Valijate heatahtlik suhtumine ja suur toetus presidendi teise ametiaja algul on USA-le iseloomulik, kui meenutada näiteks Ronald Reagani teist ametisseastumist 1985. a. Kuid kahtlemata on rahval rahuloluks põhjust, sest majanduskasv, mis küll on aeglustunud, jätkub seitsmendat aastat järjest, töötus on oluliselt kahanenud, inimeste tulevikuusk kasvanud ning isegi kuritegevus vähenenud.
Olles võtnud õppust esimesest ametiajast, võib oletada, et Bill Clinton on teisel ametiajal märksa ettevaatlikum ja tasakaalukam. Ta on juba tunda saanud grandioossete ideede ohtlikkust (tervishoiureform) ning mõistnud väikeste probleemide olulisust, kuna need on tavainimestele tunduvalt tähtsamad. 1994. a novembris üle elatud ?okk, mil vabariiklased haarasid kongressi oma kontrolli alla, on õpetanud presidenti eelistama tsentrumipositsiooni.
Kuid vabariiklased ei ole suutnud oma eelist kasutada, kuna nende üks liidreid, Newt Gingrich on kaotanud autoriteedi. Seetõttu vabariiklased nüüd nagu ootaksid, et president haaraks poliitikas initsiatiivi enda kätte.
Üks vägikaikavedusid presidendi administratsiooni ja parlamendi vahel käib riigieelarve tasakaalustamise pärast. Nimelt tahavad vabariiklased teha seadustes parandusi, mis nõuavad riigieelarve tasakaalustatust. Need parandused ei vajaks presidendi heakskiitu, küll aga kongressi mõlema koja kahe kolmandiku ja kolme neljandiku osariikide toetust.
Rahandusminister Robert Rubin väidab, et need seaduseparandused seoks asjatult valitsuse käsi ning võiks põhjustada majandusseisaku.
Põhjalikke reforme vajavad USAs veel ülikeeruline maksusüsteem ning vanemate inimeste tervishoiu (Medicare) ja riikliku pensioni (Social Security) süsteem.
On oodata, et järgmisel neljal aastal pühendavad Clinton ja tema administratsioon senisest ilmselt tunduvalt suuremat tähelepanu rahvusvahelisele poliitikale, et tugevdada USA mõju maailmas. Uuel välisministril Madeleine Albrightil tegevust jagub, kui arvestada, et ülemaailmne ebaloomulik vaikusperiood hakkab lõppema, kasvab Hiina agressiivsus ja Venemaa tasakaalustamatus.
Täie jõuga riigi juhtimisele pühendumist takistavad Bill Clintonit minevikust üles kaevatud skandaalid, mis võib jagada kolm kategooriasse ja mis peaksid lahenduse saama tänavu. Esimene on seotud kohtuprotsessiga, kus Paula Corbin Jones süüdistab Bill Clintonit kunagises seksuaalses ahistamises. Teiseks nn Whitewater, kus uuritakse Clintonite kunagise maatehingu seaduslikkust ja nende seotust laenufirma Madison Guaranty tegevusega, mille omanikud olid nende endised äripartnerid. Ja kolmandaks on uurimisel demokraatide valimiskampaania rahaline toetamine Ameerika aasia ärimeeste poolt.
Tulevik näitab, kas täna pidulikult ametisse astuv Bill Clinton jagab eelkäijatest Roosevelti või Nixoni saatust. TE-REUTER-ÄP
Seotud lood
Eri põlvkondade ühtseks ja tõhusaks tiimiks sidumine võib olla keerukas, kuid õigesti juhitud meeskondades toovad vanemate kogemused koos nooremate avatud mõtlemisega kokkuvõttes paremaid tulemusi, leitakse saates “Minu karjäär”.
Enimloetud
5
Lisatud Pärnumaa ettevõtete TOP
6
Kahjum parandati suuremaks
Hetkel kuum
Kahjum parandati suuremaks
Lisatud Pärnumaa ettevõtete TOP
“Mitte hiinlased, vaid Euroopa on ise endale jalga tulistanud“
Tagasi Äripäeva esilehele