20. jaanuar 1997 kell 22:00

Aktsiaturul sai valitsevaks langusmeeleolu

Kiire hinnatõusu periood on selleks korraks läbi. Tegelikult rahunes turg juba ülemöödunud nädala reedel, mille järel paar päeva nõutult paigal püsinud hinnad pöörasid kapitali parematele jahimaadele siirdumise tagajärjel langusele. On üsna loomulik, et turg satub peale kiiret tõusu kasumivõtmise surve alla ja enamuse aktsiate hinnatase stabiliseerub. Pööre langusele oleks teistel tingimustel võinud siiski jääda tulemata.

Ühe langusele kaasa aidanud tegurina võib välja tuua järsult kasvanud huvi Leedu ja Läti väärtpaberituru vastu. Võib arvata, et päris mitmed investorid realiseerisid oma viimastel nädalatel jõudsalt paisunud investeeringud Eestis ja paigutasid raha Leedu ja Läti turule. Lõunanaabrite börside käive tõusis eelmisel nädalal rekordiliselt kõrgele. Vilniuse börsi esimese nelja päeva käive oli 90,1 mln Eesti krooni ja Riia börsi nädalakäive 33,4 mln Eesti krooni. Üsna suure tõenäosusega võib väita, et arvestatav osa käibest langes Eesti investorite arvele.

Teise tegurina võib märkida Eesti aktsiaturu ühe suurima mõjutaja Hansapanga avaldatud uudist möödunud aasta majandustulemuste ja käesoleva aasta prognooside kohta, mis turu arvates jäid oodatust tagasihoidlikumaks. Mõningate spetsialistide hinnangul võis avaldatud tulemusi pidada korralikeks. Tegelikult loeb aga see, kuidas turg arvab ja reageerib ning kes suudab turuga sarnaselt mõelda on võidumees.

Hansapanga aktsiaga toimus kogu nädala erakordselt elav kauplemine -- käive 151,7 mln kr. Eespool mainitud uudise mõjul langes aktsia hind neljapäeval/reedel järsult ja lõpetas nädala 173 krooni tasemel (eelmise reedega -6,99%).

Ühegi börsi põhi- ja lisanimekirjas noteeritud aktsia hind eelmise nädalal ei tõusnud. Suurimad langejad olid Ühispank (-13,72%) ja farmaatsiatehas (-12,73%). Mäletatavasti oli just Ühispanga aktsia see, mis ülemöödunud nädala esmaspäeval kogu turu elama pani, tõustes lühikese ajaga 57 kr tasemele. Reedel lõpetas Ühispank 39 kr tasemel ehk 18 kr madalamal rekordilisest hinnast. Märkimist väärib asjaolu, et Ühispanga puhul on taolisi kiireid tõuse-langusi esinenud varemgi. Eelmise aasta mais-juunis järgnes kiirele langusele uus kiire tõus. Üks tehnilise analüüsi teooria väidab, et ajalugu kordub, seega tasub olla tähelepanelik.

Börsi vabaturul oli erinevalt börsist enesest ka tõusjaid. Edukaim oli Kalevi aktsia, mis sulgus üle-eelmise reedega võrreldes 9,07% kõrgemal, 1010 kr tasemel. Ülekaalus olid siiski langejad. Suurima languse tegi Rakvere lihakombinaadi aktsia (-13,33%, 13 kroonile). Lihakombinaadi aktsia edasist liikumist peaks kindlasti mõjutama sel nädalal avaldada lubatud majandustulemused. Suurima käibega oli Norma aktsia (28,42 mln kr). Norma aktsia hind liikus vastavalt valitsevale trendile, langedes nädalaga 7,11%, 52,95 kroonile.

Eelmise aasta tulemused avalikustas neljapäeval Tallinna kaubamaja. Puhaskasumiks kujunes 28,8 mln kr, mis vastas eelmise aasta alguses prognoositule. Seega suutis kaubamaja esimese poolaasta järel veidi kättesaamatuna tundunud numbri eduka aastalõpuga siiski täis saada. Käesolevaks aastaks prognoosib Tallinna kaubamaja ettevõtte kasumiks koos tütarettevõtetega 34 mln kr.

Hetkel kuum