20. jaanuar 1997 kell 22:00

Rootsi edukas maksupoliitika

1985. a oli Rootsis läänemaailma kõrgeim ettevõtte tulumaks -- 57%. Konkurentriikidest oli see Saksamaal 56% ja Ühendriikides 51%. Pärast seda on ettevõtete maksukoormus Rootsis järsult vähenenud. 1990. a oli see 30% ja nüüd 28%.

Selle tulemusena on Rootsi nüüd koos Norra ja Soomega läänemaailmas madalaima ettevõtte tulumaksuga riigid.

Kölni Saksa majandusinstituudi tehtud uuringust ilmneb, et ainus riik, kes ei ole viimase kümne aasta jooksul oma ettevõtte tulumaksu vähendanud, on Saksamaa. Selle tõttu on seal akumuleeritud kulud väga suured. Näiteks masinatesse ja hoonetesse investeerimine on Saksamaal vastavalt kolm ja 2,5 korda kallim kui Rootsis.

Saksa ettevõtjate arvates hakkavad kõrged maksud ja suured palgakulud tõsiselt ohustama tootmist ja järelikult ka heaolu. Prognooside kohaselt kavatsevad Saksa firmad lähemate aastate jooksul välismaale viia vähemalt 300 000 töökohta. Samal ajal on tööpuudus riigis juba praegu rekordiliselt suur, hõlmates 12% aktiivsest rahvastikust ehk 4,5 mln inimest.

Lisaks otsesele ettevõtte tulumaksule (45%) maksab Saksa ettevõtja praegu veel nn solidaarsusmaksu (7,5%), mis on mõeldud Ida-Saksa ülesehitamiseks, ning kapitali- ja varamaksu. Kokku ulatub Saksa ettevõtte maksukoormus Kölni instituudi uuringu andmetel 65%ni. Samal ajal annab ajakirja Der Spiegel uuring tulemuseks 59%. Teised kõrgete maksudega riigid Saksamaa kõrval on Itaalia (61%) ja Jaapan (59%). DI

Hetkel kuum