21. jaanuar 1997 kell 22:00

Üllatus või poliitiline manööver

Peaminister Andris ?kele otsustas ametist lahkuda pärast seda, kui president Guntis Ulmanis soovitas parlamendil tagasi lükata Vasilijs Melniksi kandidatuur rahandusministri kohale, kuna tema maine ärimehena ei ole puhas. Melniks on olnud korruptsioonivastase seaduse alusel uurimise all, kuna ta on korraga nii riigi kui erafirma teenistuses. Uurimine ei ole tema süüd kinnitanud. Peale selle on Melniks avalikult kaitsnud ärimehi, keda süüdistatakse alkoholi salakaubanduses, ning ei ole lasknud Läti keeleinspektsiooni esindajaid, kes kontrollivad riigikeele kasutamist firmades, mitte ühessegi oma ettevõttesse.

Andris ?kele tagasiastumine mõjus Lätis ?okina, kuna teda peetakse majandusreformi oluliseks kiirendajaks ja panganduskriisi tagajärgede edukaks kõrvaldajaks. Oma peamisteks teeneteks peab ?kele riigi esimese tasakaalustatud eelarve koostamist, erastamise kiirendamist ning Läti investeerimissõbralikumaks muutmist.

Nagu öeldi Läti presidendi kantselei avalduses, käivad presidendil konsultatsioonid erakondade ja parlamendifraktsioonidega, et saavutada konsensus uue peaministri suhtes. Kantselei esindaja sõnul toimus esmaspäeva õhtul Andris ?kele ja Guntis Ulmanise kohtumine, kus «tasandati kõik arusaamatused ja räägiti selgeks vastuolud».

Poliitilised vaatlejad on siiski seisukohal, et tegemist on poliitilise mänguga ning president nimetab ?kele uue valitsuse kokkupanijaks. Arvatakse, et uuest koalitsioonivalitsusest jääb välja Saimnieks, mida muuseas esindab Melniks, ning et uude parempoolsesse valitsusse pääsevad Läti Tee ning Isamaa ja vabaduspartei esindajad.

Andris ?kele tagasiastumine võib Läti väärtpaberiturgu negatiivselt mõjutada, ennustas Latvijas Unibanka maakler Maris Kilups. Tema arvates võib see pärssida investeeringute kasvu ning suurendada Riia börsil aktsiate müümise huvi. REUTER-DI-BNS

Hetkel kuum