21. jaanuar 1997 kell 22:00

Vastupidavama kivikatuse paigaldamine on plekk-katusest kallim

Katuse valimine on vastutusrikas ettevõtmine. Valitud ja paigaldatud katuse all peab hiljem mööda saatma enamuse elust. Eksimine valikul tähendab kuluka katusevahetustöö kordamist.

Kõrval on iseloomustatud kolme Eestis enimpakutavat plekk- ja kivikatuse katusekattematerjali.

ASi Koger & Sumberg spetsialistide hinnangul on plekk-katuste vastupidavus kuni 25 aastat ja värvivalik on kivikatustega võrreldes suurem. Paigaldamine on kiire lihtne ja odav. Materjal on aga kiviga võrreldes kallim. Kivikatuse eelis on pikk vastupidavus (kuni 100 aastat) ja odav materjal, mis on täiesti hooldevaba. Paigaldamine on aga kivikatusel aeganõudvam ja vajab tugevat aluskonstruktsiooni. Kokkuvõttes võib kogumaksumus minna 10--20 protsenti kallimaks kui plekk-katuste puhul.

Weckmani vormitud katted on valmistatud mõlemalt poolt töödeldud pinnaga galvaniseeritud kvaliteetterasest.

Plaatide transportimisel ja hoidmisel tuleb olla ettevaatlik, et plaat mitte kahjustada. Mehaaniliste kahjustuste vältimiseks ei ole soovitav virnast välja tõmmata ka üksikuid plaate.

Ajutiselt võib plaate ladustada väljas. Plaadid peavd olema maapinnast vähemalt 200 mm kõrgusel laotuna põiki liistudele, mis on üksteisest meetri kaugusel.

Wekmani plaatidel on servas vett juhtivad sooned. Seetõttu peab plaate paigaldama vasakult paremale. Esimesed plaadid on soovitav üksteise külge kinnitada kruvide-ga.

Ehitusasjatundjatega on eelnevalt soovitav konsulteerida, kui plaadid paigaldatakse asbesti peale.

Ka Rannila katuseplaadid peab ladustamisel eraldama maapinnast. Selleks tuleb pakendi alla panna 20 cm paksused toed.

Rannila katuseplaadid on standardmõõdus. Kui plaate on vaja tükeldada, võib seda teha plekikääridega. Ei tohi kasutada abrasiivkattega lõikajat, sest töötlemisel lenduvad sädemed rikuvad plaadi pealispinda ja materjal võib hakata roostetama.

Saagimisel või puurimisel tekkiv praht tuleb ära harjata, kuna teraslaastud hakkavad roostetama ja kahjustavad katuse pinda.

Kergesti saab töötlemise ajal tekkinud määrdunud kohad puhastada tavalise nõudepesuvahendiga.

Rannila plaat on tundlik tugevale mehaanilisele puutele. Näiteks võivad paigaldamise ajal tekkida plaadi pinnale sügavad kriimustused.

Eststeini katusekivi on valmistatud läbini värvitud betoonist. Betoonimass koosneb tsemendist, liivast, veest ja värvipigmendist. Kasutatav tehnoloogia teeb kivi tihedaks ja pind ei ole poorne.

Kogeri & Sumbergi spetsialistid peavad kivikatust hooldevabaks. Eststein ise soovitab katusele siiski aeg-ajalt teha survepesu.

Ehitusspetsialistide ja Eststeini arvamus läheb lahku ka paigaldamise hindamises. Kogeri & Sumbergi spetsialistide arvates on kivikatuse paigaldamine võrreldes plekk-katusega aeganõudvam ja nõuab tugevat aluskonstruktsiooni. Eststein hindab paigalduse kergeks.

Kivid laotakse katusele suunaga räästast ülespoole ja paremalt vasakule. Murdekohtade ja läbiviigukohtade ümber olevad kivid naelutatakse. Järsema katusekalde puhul naelutatakse ka osa teistest kividest.

Hetkel kuum