22. jaanuar 1997 kell 22:00

Enim müüs Ericsson

1996. aasta oli mitmete suurte telefonikeskjaamamüüjate hinnangul jäämurdumise aasta. Tootena on telefonivahendusjaam tarbija teadvusse jõudnud: enam pole vaja seletada, millega on tegemist ja milleks jaama kasutatakse. Kui varem oli suurte jaamade müük Tallinna-keskne, siis möödunud aastal osteti üha rohkem suuri keskjaamu ka väljaspool pealinna. Sel aastal on ette näha tendentsi jätkumist. Ehkki paljud potentsiaalsed suurte telefonijaamade kasutajad on need endale juba muretsenud, pole sel aastal veel karta turu täitumist. Stabiliseerumine või ka vähenemine võib toimuda järgnevatel aastatel. Kuni kestab ehitusturg, pole müüjate võimalused siiski ammendunud. Kui teoks saab rahvusvaheline ISDN-side, võib samuti loota 2MB telefonijaamade müügi suurenemist.

Nagu juuresolevast tabelist näha, on suurte telefonijaamade müügi osas turuliidrid Ericsson, Reveko Telekommunikatsioonid, Siemens. Selleks aastaks planeerivad kõik müügi suurenemist.

Kui aastaid tagasi Eesti turul alustanud Ericssoni ja Siemensi nimi on paljudele tuttav, siis näiteks DeTeWe, kes esimesed kolm jaama müüs alles 1995. aasta lõpus, on liidritest kolm sammu maas. Eelmise aasta tulemusi hindab firma LH Data keskmiseks, sellelt aastalt loodetakse müüdavate jaamade arvu suurenemist turu laienemise arvel.

Mitme kaubamärgi edasimüüjana tegutsev Univoice hakkas eelmise aasta oktoobrist müüma SDX Indexi jaama, millega loodetakse konkurentsi pakkuda Siemens Hicom 300-le. Aasta lõpukuudega jõuti paigaldada kliendile üks jaam.

1996. a müügitulemusi vaadates ei tasu hakata abonendi hinna saamiseks käibenumbrit abonentide arvuga jagama, kuna iga projekt on erinev tarkvara, paigalduse, telefonide jms osas. ÄP

Hetkel kuum