22. jaanuar 1997 kell 22:00

Lühiuudised

Eesti kommertspangad teenisid eelmisel aastal esialgsetel auditeerimata andmetel puhaskasumit 529,5 mln kr.

Eesti Panga teatel teenis mullu kõige rohkem kasumit Hansapank -- 234,4 mln kr.

Eelmise aasta lõpetas kasumiga enamik panku. Kahjumiga lõpetasid INKO Balti pank ning Merita panga Tallinna filiaal.

Tallinna Äripank pole kasumiaruannet avaldanud.

Detsembris teenisid pangad puhaskasumit 97,3 mln krooni, millest Hansapanga arvele langes rekordiline 52,9 mln krooni.

1995. a teenisid Eesti pangad puhaskasumit 243,4 mln krooni. BNS

Eesti pankade laenuportfell oli pangaliidu andmetel detsembri lõpul 11,4758 mld krooni, mis on 70,2 protsenti rohkem kui aasta varem.

Detsembris kasvas pankade laenuportfell 5,6%.

Eesti Panga infoosakonna juhataja Kaupo Pollisinski ütles, et keskpangal on pankade laenuportfelli liiga suure kasvu pärast väike mure. Ta märkis, et laenuportfell kasvas möödunud aastal kaks korda kiiremini kui hoiuste maht.

Pollisinski sõnul kasvas Eesti pankade laenuportell mullu eelkõige laenatud raha arvel. «Ühelt poolt tahame rohkem laenates maailmas atraktiivsemad paista, kuid see võib laenude kvaliteedi alla viia,» ütles ta.

Pollisinski sõnul nõuab kiire kasv oskust laenuportfelli juhtida. Auditeerimine peab näitama, kuidas on pankades arengu juhtimisega toime tuldud, sõnas ta.

1995. a kasvas pankade laenuportfell 53,9%. BNS

Hoiuste maht Eesti pankades oli detsembri lõpul 13,974 mld krooni, kasvades aastaga 31,6%. Detsembris kasvas pankade hoiusete kogumaht 4,4%.

Mullu kasvasid hoiused üle 100 protsendi viies Eesti kommertspangas.

Protsentuaalselt kasvasid hoiused kõige rohkem INKO pangas -- 340,4%. Tallinna Äripangas kasvasid hoiused 172,7%. ERA Pangas kasvasid hoiused 120,5, Forekspangas 108,9 ning Krediidipangas 104,5 protsenti.

Ainsana kahanesid hoiused Eesti Maapangas -- 21,9 protsenti.

Hansapangas oli aasta lõpu seisuga klientide hoiuseid 3,3035 mld, Hoiupangas 3,1355 mld krooni.

Ühispanga ning PEPi bilansi liitmisel moodustab Ühispangas hoiuste maht detsembri lõpu seisuga 3,3011 mld krooni. BNS

Erastamisagentuuri (EEA) nõukogu on esimehe Jaak Leimanni sõnul muutunud pisut paindlikumaks erastamisväärtpaberites (EVP) erastamisjärelmaksete tasumise osas.

EEA nõukogu otsustas Leimanni sõnul tellida täiendava juriidilise ekspertiisi, et selgitada EVPde maksevahendina kasutamise võimalusi enne erastamisseaduse jõustumist sõlmitud ostu-müügilepingute järgsete erastamismaksete tasumisel.

Leimann ütles, et EVP-sid saavad järelmaksetes kasutada need erastajad, kes sõlmisid lepingud pärast 1993. aasta suve. Enne seda tähtaega sõlmiti umbes 100 erastamislepingut. BNS

Erastamisagentuuri (EEA) andmeil on 208 ostulepingu sõlminud erastajal järelmaksu tasumise võlgnevusi.

EEA avalike suhete osakonna juhata Marko Kadanik ütles, et kokku on erastamisjärelmaksetega seotud 803 erastajat ning nendega sõlmitud erastamislepingute maht moodustab 2,7 miljardit krooni.

Probleemid on seotud järelmaksudega 58 miljoni ulatuses. 303 erastajat on oma järelmaksu tasunud aga graafikust kiiremini. BNS

ASi Norma mullune auditeerimata puhaskasum oli 63 miljonit krooni, mis on miljoni krooni võrra rohkem kui varasem prognoos.

Norma realiseerimise netokäive oli mullu 406,6 miljonit krooni, teatas ettevõtte nõukogu esimees Jüri Käo.

Norma müügikäive Venemaa turul kasvas mullu 1995. aastaga võrreldes 15 protsenti. Käibe kasv tulenes Käo sõnul operatiivsest reageerimisest turuolukorra muutumisele.

Norma käive lääneturul kasvas mullu 11,5 protsenti.

Käo märkis, et Norma on võitnud General Motorsi ülemaailmse konkursi Opel Astra turvavööde tarnimiseks 1998. aastal Poolas käivitatavale koostetehasele. BNS

Hoiupank müüs detsembri viimastel päevadel pangale kuulunud Ühiskindlustuse aktsiad Epeksile.

Hoiupanga juhatuse liige Aare Kilp ütles, et Hoiupank müüs 43,75 protsenti Ühiskindlustuse aktsiatest nominaaliga, teenides tehingu pealt 200 000 krooni.

Hoiupank soetas aktsiad Tööstuspangaga liitumisel alla nominaali 2,425 miljoni krooniga ning müüs Epeksile 2,625 miljoni krooni eest, ütles Kilp. «Teenisime sealt meie keskmise aktivate tootluse.»

Kilp ütles, et kuna Hoiupank oli osanik mitmes kindlustusseltsis, oli panga prioriteet Eesti Kindlustus, mistõttu ei tahtnud hoida investeeringuid paralleelsetes struktuurides. BNS

Maaelu Laenude Tagamise Sihtasutus alustab kahe kuu jooksul laenude garanteerimist maaettevõtjatele.

Sihtasutuse eesmärk on garanteerida maaettevõtjate laenutaotlusi kindlate tagatiste puudumisel. Sihtasutus võimaldab hea äriplaani puhul saada pikaajalist pangalaenu ka siis, kui tagatised puuduvad, märgib põllumajandusministeerium. BNS

Esimese omataolise tunnistusena said neli Eesti suurt piimatöötlejat eile Brasiilia veterinaarteenistuse sertifikaadi, mis võimaldab neil alustada piimasaaduste eksporti sellesse riiki.

Eesti piimaliidu tegevdirektor Rein Reisson ütles, et ekspordiluba loob vaid kaubavahetuse võimaluse. «Nüüd tuleb hakata seal oma piimatooteid tutvustama.»

Reisson märkis, et Eesti peab piimatooteid eksponeerima messidel, et leida turgu sealsete edasimüüjate seas. «Tuleb arvestada sellega, et seal on konkurents. Nad ei ole seal näljas,» ütles ta.

Ühe probleemina nimetas Reisson Eesti esinduse puudumist Lõuna-Ameerikas. «Kindlasti valmistab raskusi ka see, et riik on portugalikeelne,» lisas ta. Müüdav kaup peab olema markeeritud kohalikus keeles.

Brasiilia veterinaarteenistuse tunnistuse said Pärnu piimatoodete kombinaat, AS Põlva Piim, AS Paide Piimakombinaat ja AS Võru Juust, kes hakkavad sinna vedama lõssipulbrit ja juustu. BNS

Üleeilses Äripäevas ilmunud kirjutisse «Pankrotitaotlus laenukontori omaniku vastu» sattus toimetuse süül viga. AV Investeeringute ASi kasuks mõisteti ühelt Vene kodanikult välja 12,5 miljonit krooni, kuid seda raha pole AV Investeeringute pankrotihaldur kätte saanud. ÄP

Hetkel kuum