3. veebruar 1997 kell 22:00

Sakslased pakuvad Eestile investeeringuid

Ligi pool Saksa-Eesti ettevõtjate kontaktpäevade raames Eestit külastavaid firmasid tegutseb toiduainetetööstuse valdkonnas.

ASi Pärnu Meierei peadirektor Peeter Lutt ütles, et ta kohtub sakslastega neljapäeval, kusjuures eelkontaktid on olnud huvitavad. Luti andmetel tahab üks Saksamaa firma tuua Pärnusse nii seadmed kui oma oskusteabe, et alustada Eesti turul uudsete juustude tootmist.

Saksa töösturite huvi on investeerida ligi viis miljonit krooni ja hakata Eestis tootma sinihallitusjuustu ning mitmeid kohupiimjuuste, täpsustas ta.

Eestit külastavad Saksa fir-mad on pärit Ida-Saksamaalt, Saksi-Anhalti liidumaalt. Saksamaa poolel projektiarendamise eest vastutava konsultatsioonifirma Baltikum-Consulting Gmbh direktori Hans-Joachim Bäumleri sõnul on sakslased huvitatud pikaajaliste kontaktide loomisest eestlastega.

Ta ütles, et Saksa firmadel on võimalik kaasata palju tagastamatut abiraha, mida Eestisse investeerida. Seni on Bäumleri sõnul takistuseks olnud sobivate projektide puudumine Eestis.

Saksa-Eesti kontaktpäevade korraldaja Peter Voecks märkis, et Eestisse ei soovita tuua firmasid, kes siin oma toodangut ainult müüksid, vaid kes siin ka tootma hakkaksid.

Voecksi sõnul toimiks koostöö Saksa-Eesti firmade vahel nii, et sakslased toovad siia kvaliteetseadmed ja panevad projekti taha abiraha, kasum jagatakse eestlastega. «Eesti poolele jääb ühisfirmas aktsiate kontrollpakk ja tootmise juhtimine,» lisas ta.

Saksi-Anhalti liidumaa ettevõtted on Voecksi sõnul kontakte loonud juba rohkem kui viiekümne Eesti firmaga, kellega on konkreetsed projektid juba arengujärgus. Teiste seas nimetas ta ASi ETK Mööbel, ASi Pärnu Meierei, ASi Hoist ja ASi EKE Ehitus.

EKE Ehituse müügidirektor Alver Möldre ütles, et nende firmal on ärikontaktidest seni palju kasu olnud. Konkreetselt on sõlmitud kahepoolsed lepingud, mille kohaselt EKE Ehitus rajab Saksi-Anhalti liidumaal sada puitmaja. «Tundub, et neil pole sidemeid mitte ainult ärimeeste, vaid ka Saksa valitsuse juures,» möönis Möldre.

Märtsis avavad Saksi-Anhalti liidumaa ettevõtjad Eestis oma büroo, mis hakkab vastutama ärisuhete arendamise eest kahe riigi vahel.

Hetkel kuum