5. veebruar 1997 kell 22:00

Kümme koopiat päevanormiks

Personaalsed paljundusmasinad, mis teevad minutis kuni kaheksa koopiat, on sobivad neile, kel vajadus kopeerida päevas kümmekond koopiat. Kel aga paljundustöid veidigi enam, see peaks muretsema järgmisesse suurusklassi kuuluva jõudsama masina.

Aeglase ja koopia kõrge omahinnaga personaalse koopiamasina kasutust kompenseerib mugavus. Nii ei pea sekretär üksiku dokumendi paljundamiseks minema näiteks koridori suure paljundusmasina äärde, vaid võib töö ära teha oma laua juurest lahkumata.

Nagu järgmise lehekülje võrdlustabelist näha, algab pakutavate väikeste paljundusmasinate kiirus kolmest koopiast minutis. Kõige aeglasemad mudelid Sharp Z 20 ja Z 25 on ühtlasi ka odavaimad. Veidi üle 7000 krooni maksvat Sharp Z 20 eristab Z 25st paberisöödu viis: esimesel on ühe lehe käsitsisööt, teisel 40 lehe oma.

Vaadeldava klassi kiireimad mudelid paljundavad minutis 7--8 koopiat.

Olles aeglaseimatest rohkem kui poole kiiremad, on õigustatud ka nende poole kõrgem hind.

Lisaks kiirusele kujundab personaalsete paljundusmasinate hinda paberi söötmisviis. Mõnel võrdlustabelis oleval paljundusmasinal on hinna sees ka paberisahtel, teisel aga kaks paberialust. Viimane võimalus on näiteks paljundusmasinal Mita CC-35, millel on lisaks 50 lehe käsitsisöödule ühe lehe otsesöödusuue, mistõttu üksiku blanketi või teist värvi paberi puhul pole 50lehelist pakki vaja aluse pealt ära võtta.

Vaid kolmel võrdlustabelis oleval koopiamasinal -- Utax C 44, Canon FC 210 ja Rex-Rotary 8104-l -- puudub kontrasti automaatse reguleerimise võimalus, mis on kasulik erineva tumedusega originaalide kopeerimisel. Tervet pakki erineva tumedusega dokumente paljundades on masina käsitsi reguleerimine üsna tülikas tegevus.

Ühesuguse tumedusega dokumentide paljundamisel automaatne reguleerimisvõimalus tähtsust ei oma.

Firmad, kes sageli korraldavad seminare väljaspool kontoriruume ning tahavad seejuures kohapeal materjale paljundada, need võiksid sobiva koopiamasina leida kahe Utaxi või kolme Canoni mudeli seast -- sangaga varustatud kergemat sorti masinat on mugav kaasa võtta.

Nagu järgmise lehekülje võrdlustabelist näha, puudub selle klassi paljundusmasinatel suurendus-vähendusvõimalus, samuti paljundavad personaalsed koopiamasinad vaid A4-formaati. Üldjuhul pole neile ka võimalik lisaseadmeid juurde panna, mis teeks masina suuremaks ja keerulisemaks.

Enamiku personaalsete paljundusmasinate eeliseks on nende töölehakkamine ilma soojendusajata.

Samuti on kõige väiksemate paljundusmasinate seas osoonivabu mudeleid, mille vastu tunnevad huvi väga väikestes ruumides töötavad või oma tervisele suurt rõhku panevad inimesed.

Koopiamasina ostjal tuleks teada, et kasett-tüüpi paljundusmasinatel on tooner ja trummel koos, teistel aga eraldi. Kassettmasinatel -- Canonil ja Sharpil -- on tooneri ja ühtlasi ka trumli vahetamine lihtne ning puhas töö, tooneri vahetamise ajal pole ruumid tahma täis.

Kui tegemist pole kassettmasinaga, tuleb kindla elueaga trumlit ikka aeg-ajalt vahetada. Trumli vahetamiseks tuleb aga kohale kutsuda hooldusmees.

Võrdlustabelis olevate mudelite seast torkab silma Minolta paljundusmasin odava tooneri ja kalli trumli poolest.

Minolta ongi läinud seda teed, et hoiab tooneri hinna võimalikult madalal ja paneb trumli hinna sellevõrra kõrgemaks. Trummel peaks seejuures vastu pidama 2--3 aastat.

Kes tahab, et koopiatel oleks näiteks firma värviline logo, peaks masina müüjalt uurima, kas seadmele saab juurde osta värvitooneri. Kel tekib vajadus kopeerida erineva paksusega ja erinevaks otstarbeks mõeldud paberit, peaks müüjalt küsima, millist paberit masin kannatab.

Nii ei sobi paljundusmasinatele üldiselt äärest kokkuliimitud plokist rebitud paber ega läikiv kriitpaber. Viimane eritab kõrge kuumuse juures liimjat ainet ning rikub masina. Samuti rikub paljundusmasinat grafoprojektori kile.

Kontoritehnika valiku ja ostuga kasutaja mured reeglina ei piirdu.

Seepärast peab tulevane masina omanik tundma huvi sellegi vastu, kuidas suudab müügifirma tagada seadme hoolduse, seda enam, et enamiku masinate kvaliteet ja funktsioonid on üsna sarnased.

Hetkel kuum