11. veebruar 1997 kell 22:00

Leedus eeldused börsiväliseks aktsiaturuks

Leedu väärtpaberikomisjon andis läinud reedel maakleritele loa sõlmida oma klientidega otsetehinguid, kuid piiras aktsiate hinnakõikumise sellistes tehingutes.

Kazimieras Leipis ütles, et nüüd võib Leedus tekkida börsiväline aktsiaturg sarnaselt sellele, mis kõrvuti väärtpaberibörsiga on olemas ka Eestis.

Selline turg oleks tema hinnangul börsist pandlikum ja efektiivsem. Uued eeskirjad näevad ette, et maaklerfirmad ja kliendid võivad omavahel arveldada mitte ainult kliiringpanga kaudu, vaid ka otse.

Seni võisid A-gruppi kuuluvad maaklerfirmad kaubelda väärtpaberitega enda kontolt, kuid Liepise sõnul oli see õigus viimasel ajal üsna piiratud.

Väärtpaberi hind ei tohi otsetehingu sõlmimisel erineda samal päeval kehtestatud keskturu kursist. Kui sel päeval väärtpaberi kurssi ei kehtestata, võib selle hind kõikuda 50 protsenti vähem kui keskturul kehtestatud hinnamuutuse piir.

Praegu võib A-grupi aktsiate kurss muutuda ühel müügisessioonil mitte üle kümne protsendi, B-grupi aktsia kurss mitte üle kahekümne protsendi. Neid piiranguid ei rakendata juhul, kui väärtpaberit ei noteeritud börsil üle kolme viimase kuu. BNS

Hetkel kuum