16. veebruar 1997 kell 22:00

Äripäeva indeksi fond alustab tegevust

Neljapäeval sai tegevuslitsentsi Äripäeva indeksi fond, mis on esimene indeksifond Eestis. Kuu aja pärast saab uue fondi osakuid osta kõigist Ühispanga kontoritest.

Fondi osaku väärtus hakkab võrduma ÄP indeksiga, mida Äripäev avaldab iga päev lehe esiküljel. Kui indeks tõuseb, siis osaku hind tõuseb ja kui indeks langeb, siis osaku väärtus kahaneb. Kui indeks on näiteks 610 punkti, siis on ühe osaku väärtus 6 krooni ja 10 senti.

ÄP indeks, mida Äripäeva toimetus hakkas arvutama 1995. a aprillis, on tollaselt 100 punktilt tänaseks tõusnud ca 600 punktile.

Erinevalt praegu tegutsevatest investeerimisfondidest ei ole Äripäeva indeksi fondi halduril õigust osta ja müüa aktsiaid oma äranägemise järgi. Investorite raha paigutatakse fondis samas proportsioonis aktsiatesse, mille põhjal arvutab Äripäeva raha- ja väärtpaberituru toimetus Äripäeva aktsiaindeksit.

Praegu koosneb ÄP indeks 12 ettevõtte aktsiatest: Hansapank, Hoiupank, Ühispank, Forekspank, Tallinna Pank, Saku õlletehas, Kalev, Tallinna farmaatsiatehas, Norma, EMV, Tallinna kaubamaja, Rakvere lihakombinaat.

ÄP indeksi koosseisu saab kuuluda enam kui 100 mln kroonise turuväärtusega avaliku ettevõtte aktsia, mille käive ja likviidsus on Äripäeva raha- ja väärtpaberituru toimetuse hinnangul piisav.

Fondi haldab Ühishalduse AS, kus 51% aktsiatest kuulub Ühispanga tütarfirmale Ühisinvesteeringute AS ja 49% Rootsi majanduslehele Dagens Industri.

Ühishalduse ASi nõukogusse kuuluvad Ühispanga asepresident Margus Schults ja panga Tallinna kontori direktor Riho Rasmann. Dagens Industri esindajad on Igor Rõtov ja Andrus Vaher ajalehest Äripäev. Haldusfirma tegevdirektor ja fondijuht on atesteeritud väärtpaberispetsialist Henrik Guthan. ÄP

Hetkel kuum