16. veebruar 1997 kell 22:00

Tartus ja Pärnus tuleb murranguline aasta

Nii Tartu kui ka Pärnu kesklinnas on praegu päevakorral uued suured ja hea asukohaga kinnisvaraprojektid, mis peaksid leevendama nõudlust uute ja kvaliteetsete äripindade järele. See ei jäta kahtlemata mõju avaldamata ka hindadele. Kuna uute valmivate pindade väljarentimisel tuleb arvesse võtta ka ehitusmaksumust, siis kujuneb nende hind kindlasti senisest renditasemest mõnevõrra kõrgemaks. Samas peavad vanemate hoonete omanikud hakkama klientide võitmiseks ja hoidmiseks ilmselt renti alandama, mis toob kaasa hindade senisest suurema diferentseerumise.

Pindi Kinnsivara hinnangul tõusis möödunud aastal Tartu ja Pärnu kesklinna kauplusepindade renditase 10--15%, kesklinna büroopindadel aga 9--14%. Sel aastal peaks Tartu ja Pärnu kesklinnas kaupluste keskmise rendihinna tõus piirduma 10 protsendiga, büroodel 7 protsendiga. Turgu on mõjutanud nii uute pindade turuletulek kui ka pangalaenu protsentide langus. Kummagi linna äärelinna keskmises renditasemes aastaga muutust ei toimunud ning seda ei saa prognoosida ka käesolevaks aastaks.

Pärnus on oodata teatavat selginemist kevad-suvel, mil kesklinnas valmib uus Port Arturi kaubanduskeskus ning elavneb kuurortlinna elu tervikuna. Praegu makstakse südalinnas kõige käidavamal Rüütli tänaval kauplusepindade eest kuus renti 140--200 kr/m², hinnalagi on aga 250 kr/m². Kesklinna büroode tavaline hinnatase on 70--130 kr/m² kuus. Äärelinna büroode rendihinnad jäävad 15 ja 40 krooni vahele, müügipindade rent ulatub maksimaalselt 80 kroonini/m² kuus.

Tartu äripindade rendised on Pärnust mõnevõrra kõrgemad. Kui mõni aeg tagasi küsiti parimate südalinna kaupluseruumide eest isegi 300 kr/m², siis praeguseks on reaalne ülempiir langenud 250 kroonini. Südalinna büroopindade ruutmeetri rendise ülempiir jõudis mullu 200 kroonini kuus ning seegi on hakanud langema.

Tartu ja Pärnu lao- ja tootmishoonete renditase on Tallinna renditasemest keskmiselt 30% madalam. Kuna suurem osa renditavatest pidadest on liiga suured ning pakkumine ületab nõudluse, ei saa hinnatõusu selleks aastaks prognoosida.

Hetkel kuum