5. märts 1997 kell 22:00

Kas see on Eestile kasulik?

Kui silmas pidada Eesti arengut, siis oleks laiapõhjalise valitsuse loomine kasulik. Üks asi on aga see, mis on kasulik, teine asi, kas poliitikud sellega ka hakkama saavad. See on nende tahte küsimus ja sõltub sellest, kas nad suudavad alla neelata erinevaid kibestumisi, mis neil on selle mõne aasta jooksul ühe või teise vastu tekkinud. Et nad seda suudavad, seda mina küll hästi ei usu. Kui nad suudavad omavahel asjad läbi rääkida ja oma mõtted selgeks rääkida ühes või teises valdkonnas ning ollakse kompromissialtid, nii et üks pool annab ühes asjas järgi ja teine pool teises asjas, siis on laiapõhjaline valitsus võimalik ja sellest on ka kindlasti ühiskonnale kasu. Selge on see, et eksimatud pole me keegi ja sellepärast peaks olema rohkem kompromissialtim.

Kindlasti peab iga valitsuskoalitsioon koostama endale programmi, mida hakatakse ellu viima. Paljast vaidlemisest valitsuse sees jääb üksi väheks, sest vaidlus viib edasi ainult mõtteid, aga mitte elu. Riigikogu erakorraliste valimiste korraldamist praegu ma ei poolda. Ma ei usu, et ühiskond tänasel päeval selleks piisavalt küps on. Kui tulevad erakorralised valimised, siis läheb järjekordselt lahti suureks tõmblemiseks ja kas tänasel päeval, kus neid tõmblusi siin Eestis niigi väga palju juba on, kas neid on siia juurde vaja?

Kui praegusel hetkel tuleksid erakorralised valimised, siis algab üks suur kampaania pihta, üks poriga loopimine. Küll neid luukeresid hakkab siis ka rohkem kuskilt kapist välja tulema.

Midagi taolist on juba ajaloos korra olnud. See, mis ajaloos on olnud, on kandnud nimetust Nõukogude Liit. Ma ei näe põhimõttelist erinevust selles osas. Teisisõnu võib seda laiapõhjalist koalitsiooni või rahvusliku leppimise valitsust nimetada ka vägisi armastuseks. Inimesed või siis parteid, kes on ideoloogiliselt erinevad, erinevate ellusuhtumistega, püüavad nüüd mingi grupiabielu teha. Sinna sisse on selgelt tüli programmeeritud. Ta jääb ebaselgeks neile tegijatele endile ja samuti ebaselgeks jääb ta sellele õnnetule rahvale, kes selle valitsemiskorra alla jääb.

Ma veel kord ütleks, et asi on korra üle elatud ja mitte ei tahaks enam taolist jama. Olgu valitsus siis vasak ja punane või olgu ta roheline või olgu ta selgelt parempoolne ja valge, aga olgu ta arusaadav neile, keda valitsetakse. Tänases kompotis või assortiis jääb asi arusaamatuks ja selgusetuks. Samuti mõjuks see majanduse arengule pärssivalt. See oleks täiesti kindlasti tagasiminek. Samas ma ei usu ka, et sellise laiapõhjalise valitsuse moodustamine oleks praeguse riigikogu koosseisu juures reaalne. Minu arvates on praegu ainus kasulik lahendus uued riigikogu valimised.

Hetkel kuum