5. märts 1997 kell 22:00

Tiit Vähi tahab maad

Pühajärve valla maanõuniku Tõnis Tääri sõnul ostis Valga AB AS, mille aktsionär on Tiit Vähi, mõni aasta tagasi Pühajärve vallas Truuta külas lagunenud taluhoone puhkebaasiks. Tääri sõnul tehti hoonele korralik remont. Kuna maja asub õigusjärglase maa peal, anti maja ostmiseks ostueesõigus maa omanikule Tiiu Reinbergile. Reinberg ei kasutanud ostueesõigust, pidades maja hinda -- 379 800 krooni -- liiga kõrgeks. «Hiljem on subjekt väitnud, et maja hind määrati meelega liiga kõrge,» ütles Täär. Eelmise aasta suvel ostis Tiit Vähi pärast maa omaniku ostueesõigusest loobumist puhkebaasi eraisikuna Valga AB käest endale. Maja müüdi Tiit Vähile puhkebaasina, kuid dokumentides vormistati hoone juba eramuna.

Valga maa-ameti juhataja Heldur Talviku sõnul on hoonete omanikul õigus saada pool kinnistust endale, kuid mitte rohkem kui 20 hektarit. Seaduse järgi saab Vähi endale kümme hektarit maad, selgitas Talvik.

Tääri sõnul ei ole õigustatud subjekt asjade sellise käiguga rahul ja soovib endale rohkem maad. «Reinberg teadis kogu aeg, et tegemist on suvilaga. Seega pidi Vähi saama seadust järgides maad senise maakasutuse piires, kuid mitte rohkem kui üks hektar,» rääkis Täär.

Tiit Vähi ja õigustatud subjekt Tiiu Reinberg pole seni maavaidluses kokkulepet saavutanud.

Tääri sõnul andis vallavalitsus pooltele aega 1. märtsini. «Ootame veidi ja siis esitame neli-viis varianti, mis võivad lisaks arvesse tulla. Oma seisukoha peavad ütlema veel volikogu maaomandi- ja reformikomisjon ning vallavalitsus,» ütles Täär.

Valga maavanema Rein Randveri sõnul tuleb loota sellele, et kokkulepe saavutatakse kohtuväliselt.

Tääri kinnitusel on Vähi kõik dokumendid vormistanud õigesti ja juriidilise külje pealt on kõik korras. Moraalne õigus on Reinbergil, lisas Täär.

Hetkel kuum