9. märts 1997 kell 22:00

Dollari tugevnemine kergitab korterite hinda

Viimastel nädalatel on hinnad Tallinna korteriturul märgatavalt tõusnud. Hinnatõusul on kaks peamist mõjurit: dollari tugevnemine ja EVP-laenud, mida antakse tagastatavates majades elavatele üürnikele. Kuna EVP-kroon on saadud lihtsamalt kätte kui tavalise laenu kroon, on inimesed valmis uue eluruumi eest kergekäelisemalt kõrgemat hinda maksma. Kuigi laenuressurss pole eriti suur, on laen nõudlust suurendanud, mis omakorda võimaldab müüjatel hinda kergitada.

Laenu taotlemisel on eelisolukorras vana- ja kesklinna kallimates korterites elavad üürnikud, kuna laenu väljastatakse 2/3 ulatuses odavama korteri väärtusest. Suur osa kesklinna üürnikke osakb hinnata kesklinna väärtusi ja soovib laenu eest osta samaväärset pinda. Kesklinna 3--4toaliste korterite keskmised hinnad on kuu ajaga tõusnud 2--3%.

Rohkem kui EVP-laen on korteriturule mõju avaldanud aga dollari tugevemine, kuna seniajani jätavad paljud müüjad arvelduse aluseks dollari. Nii võibki selguda, et kuigi esialgu lepiti kokku madalamas hinnas, tuleb tehingu reaalsel sõlmimisel rahakotti märksa enam kergendada. Ehkki dollari alusel arvestavad hinda enamasti muulased, on selle mõju märksa laiem, sest keegi ei soovi oma korterit naabrimehest odavamalt müüa.

Dollari kursi muutus on mõjutanud eeskätt «mägedel» asuvate tüüpkorterite hindu. Suurema hinnatõusu on läbinud väiksemad korterid. Näiteks kui Lasnamäel maksti kuu aega tagasi 2-toalise korteri eest 120 000 kr, siis nüüd tuleb samaväärse korteri eest välja käia juba 130 000 kr. Seega on selle hind tõusnud ligikaudu 8%. Lasnamäe korterite keskmine hinnatõus jääb 4% piiridesse. Äärelinna kolivad ka paljud senised üürnikud, kes saavad seal EVP-laenuga suurema korteri osta.

Koos varase kevade ja päikesega on hakanud hoogu sisse saama ka eramu- ja maaturg. Need, kes soovivad enne suvepuhkust endale maja osta, peaksid kiirustama, kuna eramute hinnad hakkavad tõenäoliselt tõusma. Kinnisvarabüroo Uus Maa hinnangul võivad eramute hinnad juulikuuks kasvada ligikaudu 10%.

Hetkel kuum