10. märts 1997 kell 22:00

Ligi pooltel riigikogu liikmetel on aktsiaid

Kokku esitasid deklaratsiooni 101 riigikogu liiget ning president, peaminister, riigikontrolör ja riigikohtu esimees. 38 deklareerinut sõiduautot ei oma, rohkem kui üks auto oli neljateistkümnel. Keskmine auto vanus on 6--9 aastat, mõnel üksikul on liisinguga ostetud uuem auto.

Liisitud autod tekitavad riigikogu korruptsioonivastase seaduse kohaldamiseks loodud ajutise komisjoni esimehe Jaan Pööri sõnul küsimusi. Kui kohustused liisingfirma ees on väiksemad kui kuue kuu keskmine palk ehk ligi 70 000 krooni, siis pole ka neid vaja deklareerida, selgitas ta.

Aktsiaid on deklareerinud 48 riigikogu liiget. Suuri aktsiaomanikke on Pööri sõnul vähe, esindatud on 4--5 panga aktsiad. Laene ja võlgasid ei deklareeritud 81 juhul.

Kuna riigikogu ei ole vastu võtnud uut korruptsioonivastast seadust, mis oleks täpsustanud deklareeritavaid varasid, aktsiaid ja osalust teistes äriühigutes, annavad deklaratsioonid Pööri ütlusel väga üldise ülevaate.

Uue korruptsioonivastase seaduse järgi peaks inimene näitama ära oma varalise seisu suurusjärgu, kas tal on miljon või kaks või ainult 100 000 krooni, rääkis Pöör.

Korruptsioonikomisjoni liige Jürgen Ligi sõnul kipub komisjon ületama seaduse piire ja võtma endale majanduspolitsei rolli. «Komisjon on oma jõu pannud sellele, et teada saada, miks inimene ei taha autot osta. Küsimusega, miks vara ei ole, saab poliitikuid väga teravalt riivata, ma tean, et mitmed on tõsistes majandusraskustes sel põhjusel, et nad koolitavad oma lapsi,» lausus Ligi.

Nii jõutakse Ligi sõnul ühel hetkel selleni, et hakatakse kontrollima inimeste pangakontot ja millise naisega ta tegelikult koos elab. «Korruptsioonikomisjon ei saa kunagi korruptsiooni välja juurida, aga ta saab hakkama sellega, et juurib tugevasti välja inimõigusi,» sõnas Ligi.

Hetkel kuum