18. märts 1997 kell 22:00

Eesti Fosforiit erastamisele

ASi Eesti Fosforiit omanikud on 80 protsendiga Eesti riik ehk majandusministeerium ning kaks Venemaa firmat, Agrohiminvest ja Apatit, kumbki 10protsendilise osalusega. Umbes 20 miljoni krooni suuruse netokäibega Eesti Fosforiidi möödunud aastane kahjum oli 7 miljonit krooni.

Firma peadirektor Ain Tats selgitab, et ainuüksi inimeste koondamiste peale kulutas Eesti Fosforiit 1,5 miljonit krooni.

Veel paar aastat tagasi oli firmas palgal üle 600 inimese. Kahe aastaga on neist järele jäänud 200.

Eesti Fosforiidis on väetise tootmine likvideeritud ja praeguseks on firmast saanud nelja põhiliselt teenindusega tegelevat ettevõtet omav valdusfirma. Eesti Fosforiit on osanik 21 firmas, mis viimaste aastate jooksul on loodud kunagise väetisefirma varade baasil.

«Need firmad ei toimi üldiselt eriti hästi,» mainib Tats.

Ta loetleb mitu kahjumis või pankrotis olevat firmat ning lisab nimekirja teisi, kellega Eesti Fosforiit käib kohut. Märkimisväärsena nimetab ta vaid Desintegraatorit, kes on maksnud ettevõttele ligi 10 000 krooni dividende.

Eesti Fosforiit on erastamisnimekirjas juba möödunud aasta maist.

Erastamisagentuuri peadirektor Väino Sarnet räägib, et erastamise venimise põhjus oli see, et enne tuli muuta ettevõtte põhikirja nii, et Vene aktsionäride eelisostuõigus Eesti Fosforiidi aktsiatele kadus ning aktsiad muutusid vabalt võõrandatavaiks.

Sarnet lisab, et pärast põhikirja muutuste äriregistrisse kandmist saab kohe alustada ettevõtte erastamist.

Eesti Fosforiidi erastamismoodust valgustades märgib Sarnet, et müüki pannakse ettevõtte aktsiad.

«Varade müük on juriidilisest segadusest tulenevalt võimatu. Probleemid seoses ühisettevõtetega jäävad, kuid need jäävad uuele omanikule lahendada,» kinnitab ta.

Peale osaluse ühisfirmades saab Eesti Fosforiidi uus omanik enda valdusse maa-ala, mis piirneb Muuga sadama, Peterburi maantee ning rauteega.

«72,9 hektarit Eesti Fosforiidi maad on kinnistusse kantud, aga see on veel välja ostmata,» lausub Ain Tats. Tema sõnul võib Eesti Fosforiidi tulevikku näha transiidisõlmena.

Samas ta räägib, et üks firma on käinud mitmel korral huvi tundmas, et Eesti Fosforiidi praeguse territooriumi kohale uut tootmist rajada.

Uuno Nooni majandusministeeriumist lisab nimetatud väärtustele veel Maardule ning Kallaverele soojatootmise ning soojavarustuse ja elektritootmise.

Uued omanikud leiavad ehk ratsionaalsema rakenduse sellele kompleksile, avaldas Nooni lootust.

Hetkel kuum