Eelmisel nädalal lükkas valitsus edasi firmade maksu põhimäära alandamise 39 protsendilt 35-le ning bensiini, alkoholi- ja tubakatoodete käibemaksu tõstmise ning arutas selle asemel majanduse kasvutempo aeglustumise põhjuseid.
Statistikaandmete kohaselt vähenes jaanuaris tööstustoodang 3,9% ja ehitustegevus 18,6%. Samal ajal jätkus valitsuse vastuseisust hoolimata palkade tõus ning tööstuses kasvasid need näiteks 14,4%.
Valitsuse istungil ei suutnud ministrid muud lahendust leida, kui otsustasid tõsta energia hinda ning alustada riiklikult reguleeritud üüride järkjärgulist vabastamist. Sõltuvalt korteri asukohast tähendab see üüri tõusu 20--100%. Prahas peaks kolmetoalise kortei üür tõusma 800 T?ehhi krooni ehk 376 Eesti krooni võrra. Üürid on kavas lõplikult vabaks lasta aastaks 2000.
Sel nädalal ilmuv 1996. a majandusstatistika ei tõota samuti midagi head. Ka see peaks näitama sisemajanduse kogutoodangu kasvu aeglustumist.
T?ehhi peaminister Vaclav Klaus süüdistas majandustempo aeglustumises riigi keskpanka, väites, et keskpanga jäik monetaarpoliitika, mille eesmärk oli ohjeldada inflatsiooni, on tööstusele halvasti mõjunud.
Praegu publitseeritavad T?ehhi firmade 1996. a majandusaruanded näitavad, et nende tulud on jäänud oodatust tunduvalt väiksemaks, ja see on viinud nende aktsiakursid järsult alla. FT
Seotud lood
Tiina Käsi on nimi, mis kõlab ärimaailmas paljudele tuttavalt. Tal on juhtimises üle 25 aasta kogemust, kuid tema karjäär pole olnud lihtne ega lineaarne, vaid täis ootamatuid võimalusi ja väljakutseid, millest on sündinud väärtuslikud õppetunnid. Nordea Eesti tegevjuht, kes alustas oma karjääri rootsi keele õpetajana, on tänaseks saavutanud palju ja juhib mitmekesist ning rahvusvahelist organisatsiooni. Käsi kogemus ja oskus tasakaalustada töötulemusi ja inimlikku hoolivust teevad temast juhi, kelle teadmised ja arusaamad on väärt jagamist.