25. märts 1997 kell 22:00

Terasetootmises jätkub konsolideerumine

Prantsuse investeerimispanga Paribas analüütikud Gavin O'Donovan ja Emil Morfett prognoosivad, et tegevusala kontsentreerumine jätkub British Steeli ja Usinor Sacilori eestvedamisel.

Analüütikute sõnul on mõlemal firmal tugev bilanss ning piisavalt vaba kapitali, mida investeerida. Potentsiaalsed ülesostetavad on väiksemad kompaniid, millel on hea toodangu sortiment ning positiivne kassakäive. Selliste ettevõtete hulgas on näiteks SSAB, Hoogovens, Avesta Sheffield ning Voest Alpine Stahl.

Saksamaa on Euroopa terasetööstuses praegu esikohal, kui aluseks võtta turuosa suurus. Saksa ettevõtetele kuulub ligi 30 protsenti teraseturust, samas kui Suurbritannia turuosa on 13 protsenti.

Sellest hoolimata on British Steel Euroopa juhtiv terasekontsern. Kui Kruppi ja Thysseni liit teoks saab, asetub ühisfirma Euroopas turuosa poolest kolmandale kohale Prantsusmaa Usinor Sacilori järel.

Praegu on Thyssen toorterase tootmise poolest viiendal ning Krupp kaheksandal kohal. Analüütikud usuvad, et Euroopa Liit ei keelusta uue ühisfirma moodustamist, kuna firmale kuuluv turuosa ei tagaks domineerivat positsiooni.

Analüütikud prognoosivad, et Kruppi ja Thysseni ühinemine parandaks kindlasti uue firma majandustulemusi ning tõstaks firmade aktsiakurssi. Ühinemisest oodatav kokkuhoiuefekt on miljard marka aastas.

Saksa firmade liiduga väheneks terasetööstuse võimsus ning nõudmine ja pakkumine oleks paremini tasakaalus. Prognoositakse ka terase hinna tõusu.

Veel ennustab Paribas, et terasetööstus jääb tänavu tugevasti plussi, ehkki alles mullu oldi 16 protsendiga miinuses. Pank prognoosib terasetootjate tulude kasvu keskmiselt 34 protsendi võrra. Oluliselt peaks paranema ettevõtete kassakäive, mis mullu oli 19 protsendiga miinuses. Tänavuseks prognoositakse 10protsendilist kasvu. KL

Hetkel kuum